Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Temmuz 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, emekli ve asgari ücretliye zam yapılacağını duyurdu. Erdoğan, açıklamasında, “Enflasyonun belini kırdık, etkilerini de önümüzdeki süreçte sileceğiz. Biz hep çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik ve hamdolsun sözümüzü tuttuk” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, asgari ücrete cumhuriyet tarihinde yapılmamış oranda zam yapıldığını söyledi. Erdoğan, “Asgari ücrete ara zam olarak yüzde 30 oranında zam yaptık. Bu zamla birlikte asgari ücret net 5 bin 500 lira oldu” dedi.

Erdoğan, emeklilerin maaşlarının artırıldığını da söyledi. Erdoğan, “Emeklilerimizin maaşlarına da yüzde 40 oranında zam yaptık. Bu zamla birlikte emeklilerimizin maaşları ortalama 1500 lira arttı” dedi.

Erdoğan, emeklilere kısa vadede rahatlatacak 5 bin liralık ikramiye ödemelerinin de bu ay içerisinde yapılacağını söyledi. Erdoğan, “Emeklilerimizi kısa vadede rahatlatacak 5 bin liralık ikramiye ödemelerini de bu ay içerisinde yapmayı planlıyoruz” dedi.

Erdoğan, alınan tedbirlerle emekli ve çalışanlarının yanında durduklarını söyledi. Erdoğan, “Aldığımız tedbirlerle yapacağımız ödemelerle emekli ve çalışanlarımızın yanında durduk, bundan sonra da durmaya devam edeceğiz” dedi.

Erdoğan, asgari ücret konusunda işçi ve işveren kesimini bir araya getirip en makul çözümü bulacağını söyledi. Erdoğan, “Asgari ücret konusunun kendi takvimi var biliyorsunuz. İşçilerimizi ara zamla rahatlatmıştık, şimdi de işçi ve işveren kesimini bir araya getirip en makul çözümü bulacağımıza inanıyorum” dedi.