Yazar – Dhirendra Tripathi

Investing.com – CureVac (NASDAQ:CVAC) hissesi Salı günü %15 düşüş yaşadı. Şirket, GlaxoSmithKline (NYSE:GSK) ile birlikte ikinci nesil mRNA aşı geliştirmeye odaklanmak için Covid-19 aşı adayından vazgeçti.

Şirket, şimdi piyasaya ilk nesil aşı sunmak için çok geç olduğunu kabul ederek ilk nesil CVnCoV aşı adayı için Avrupa İlaç İdaresi (EMA) ile olan onay sürecinden çekildiğini söyledi. Dolayısıyla şirketin Avrupa Komisyonu ile olan gelişmiş aşı anlaşması da sona erecek.

CureVac’a göre EMA’dan olası bir onay, en erken 2022 ikinci çeyrekte gelecekti. O zamana kadar şirketler, ikinci nesil aşı programından çıkan adayların son klinik aşamaya gelmesini bekliyor olacak.

CureVac ve GSK, 2022 yılında gelişmiş bir Covid-19 aşısının piyasaya çıkmaya hazır olması için düzenleyici onayı almayı amaçlıyor. Şirketler ayrıca modifiye mRNA aşı yapılarının geliştirilmesinde ilerleme sağlama çabalarını artırmayı da düşünüyor.

CureVac’ın bu kararı, başta gelişmiş ülkelerde olmak üzere küresel olarak yeterli aşı tedarikiyle ilgili endişelerin olduğu bir zamanda verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz