Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Dünyanın en büyük demir cevheri madencilerinin hisse ve ADR’leri, Çin’in çelik üreticilerindeki kesintilere dair korkular üzerine Cuma günü zayıf işlem gördü.

Şehir planlamacısı China Evergrande’nin EGRNY borç sorunlarının, planlama ve bankacılık sektörlerine zarar verecek kadar büyüyeceğine dair endişeler de demir cevheri hisselerine yönelik hissiyatı zayıflatıyor.

Rio Tinto RIO ve BHP BHP ADR’leri %2-3 düşüş yaşadı. Vale ADR VALE %1,4 kaybederken %4,6 ile en çok kaybeden Anglo American AAL oldu.

Çin, birkaç yıldır emisyonları kontrol altına almak ve kirliliği azaltmak için fabrikalarında yıllık çelik üretim kesintilerine başvurdu. Bu uygulama, fiyatlarda büyük dalgalanmalara neden olurken sınırlı bir başarı yakaladı. Ülke, dünyanın en büyük metal tüketicisinin yanı sıra tarım ve tarım dışı emtia tüketicisi de.

Çin 2021 çelik üretimini, geçen yılki 1,05 milyar ton civarında tutmak istiyor. UBS, 2021-22 yıllarında 1,07 milyar ton civarında ve 2022-23 döneminde durgun olmasını bekliyor. Bu, 1,13 milyar ton olan eski tahminlerin yaklaşık %5 altında.

Banka, bu yarıda demir cevheri piyasasının fazla vermesini bekliyor ve demir cevheri fiyatlarının 2022 yılında ortalama 89 dolar olacağını düşünüyor. Demir cevheri fiyatları, 106 dolar civarı olan bu yılın zirvesine göre halihazırda yarısından fazla düşüş yaşadı.

Çin’in en büyük ikinci şehir planlamacısı Evergrande’de 3333 yaşanan gelişmeler de demir cevheri üreticileri için işleri daha da kötüleştirerek kaygıya sebep oluyor. Evergrande önümüzdeki hafta 300 milyar dolarlık borcunda temerrüde düşecek ve kendi tahvillerindeki düşük performans, sektördeki diğer oyuncuları da geri çekerek onlar için para kazandırmayı zorlaştırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz