Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları, yön arayışı içinde Cuma günü karışık seyretti.

DAX %0,1 artış yaşarken FTSE 100 %0,3 geriledi ve CAC 40 %0,2 artış yaşadı.

ABD’nin yüksek enflasyon okumasına rağmen Avrupa’daki güçlü kazanç sezonu yardımıyla Avrupa’nın ana endeksleri haftayı pozitif kapatacak gibi görünüyor.

ABD TÜFE Ekim ayında yıllık %6,2 yükselerek 1990 Kasım’ından beri görülen en büyük artışı yaşadı.

Hissiyatı destekleyen gelişme, Asya’daki kazançlar oldu. Çin’in Alibaba (NYSE:BABA) ve JD.com (NASDAQ:JD) gibi e-ticaret devleri, dünyanın en büyük alışveriş etkinliği olan Bekarlar Günü’nde yeni satış rekorları kırdı.

Avrupa’ya tekrar dönersek Deutsche Telekom (OTC:DTEGY), Avrupa’daki işi ve ABD’deki birimi T-Mobile (NASDAQ:TMUS) sayesinde piyasa tahminlerini aşan bir çekirdek kâr paylaştıktan sonra üçüncü kez yıllık hedefini yükseltti ve %1,6 değere kazandı.

Richemont (SIX:CFR), mali yılının ilk yarısında net kârının tahminleri aşarak sağlıklı bir artış yaşadığını raporladı ve zarar eden Yoox-Net-a-Porter işini yeniden canlandırma planlarını açıkladı. Hisse senedi %8,4 yükseldi.

Hapag Lloyd (DE:HLAG) ise dokuz aylık net kârında on katından fazla artış olduğunu bildirdikten sonra %4,7 yükseldi.

Öte yandan AstraZeneca (NASDAQ:AZN), üçüncü çeyrekte 1,05 milyar dolarlık aşı satışı paylaştıktan sonra yeni siparişlerde Covid-19 aşısından “ufak kâr elde etmeyi” beklediğini söylemesine rağmen hisse senedi %2,4 değer kaybetti. Şirket, salgın döneminde ilacından kâr etmeyeceğini söylemişti.

Avrupa’nın ekonomi takviminde öne çıkan veri, Euro bölgesinin Eylül ayı endüstriyel üretim raporu olacak. İngiltere ve AB ise Kuzey İrlanda’daki ticari düzenlemeler üzerine yeni müzakere sürecine girecek.

Cuma günü ham petrol fiyatları, ABD dolarındaki güçlenme baskısıyla zayıfladı.

Baker Hughes kule sayım raporu ve CFTC pozisyonlama verileri, petrol piyasasındaki volatil bir haftayı bitirirken gözler, BM’nin Glasgow’daki iklim zirvesinin son gününde olacak.

WTI vadeli işlemleri %1,1 düşüşle 80,75 dolar olurken Brent %0,8 kayıpla 82,19 dolardan alıcılandı. Her iki sözleşme de haftayı %0,7 civarında kayıpla bitirecek gibi görünüyor.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,5 azalarak 1.855,45 dolar olurken EUR/USD 1,1451’den işlem gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz