Dijital euro araştırma kümesi birinci bulgularını yayımladı

Investing.com – Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, dijital euro için incelemelerde bulunan çalışma grubunun ilk bulgularını açıkladı. Panetta, dijital euro için öne çıkanlar arasında kullanım örnekleri ve gizlilik politikalarına vurgu yaptı.

Dijital euro için önemli bulgular edinildi

Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası (ECB) kontrolünde 2020 yılı Ekim ayından bu yana dijital euro ihracıyla ilgili olasılıkları değerlendiriyor. Avrupa Merkez Bankasının amacı, dijital euro ile Avrupa vatandaşlarının şimdi ve gelecek dönemlerde ödeme ihtiyaçlarını karşılamak.

Bu hafta Brüksel’de, Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi üyeleriyle bir araya gelen Fabio Panetta, Dijital euro için olasılıkları değerlendiren ve kapsamlı araştırmalarda bulunan grubun ilk raporunu açıkladı. Panetta, yapılan araştırmalarla hızla dijitalleşen finans dünyasında merkez bankası tarafından çıkarılabilecek bir dijital para biriminin verimliliği konusunun karar bağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Çalışma grubunun ilk bulguları, vatandaşların Avrupa sınırları dahilinde tarafların 3. taraflara bağlı kalmadan, temassız ve kişi arası uygulamalarla destekli bir dijital para birimini tercih ettiklerini gösteriyor.

Fabio Panetta, sonuçları yorumlarken fiziksel mağazaların 2019 yılında 40 milyardan fazla işlem gerçekleştirdiğini ve bu ticaret hacmiyle dijital ödemeler için en önemli pazar segmenti olduğunu söyledi. Buna nazaran nispeten daha az olan e-ticaret işlemlerinin ize önümüzdeki yıllarda hızla artmasının beklendiğini dile getirdi.

Avrupa Merkez Bankası üyesi, dijital euro kullanım durumunun için vergi ödemeleri, teşvikler ve sosyal yardım ödemelerini de kapsayabileceği üzerinde duruyor. Bunun yanında Panetta, yasa koyucuların dijital euro’nun verimli kullanımı için kilit rol oynayacağını da belirtti.

Kişisel verilerin korunmasıyla ilgili endişeler

Merkez bankası dijital para birimi formlarıyla ilgili en büyük endişelerin başında hükümetlerin ülke vatandaşlarının finansal verileri üzerinde sıkı bir kontrol yetkisine sahip olması yer alıyor.

Hükümetlerin vatandaşların işlemlerini izleyebilecek olması kullanım durumuna bir sekte vuracağına dair görüşler söz konusu. Bu konuya da değinen Panetta, kara para aklama ve terörizmin finansmanı risklerinden tam bir anonimliğin mümkün olmadığını söyledi. Ancak nakit benzeri ve daha yüksek bir gizlilik düzeyinde kullanımın sunulabileceği de düşünülüyor.

Henüz çalışmalarının başında olan dijital euro araştırma grubunun, tüm bu çıkarımlara göre nasıl bir sonuç elde edecekleri henüz belli değil. Euronun dijital bir formuna sıcak bakan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği için dijital euro geliştirmelerini hız verilmesi gerektiği görüşünü paylaşmıştı.

Yazar: Günay Caymaz

Previous Article

KFC, Metaverse dünyasına katılıyor

Next Article

ABD tarım dışı istihdam sayıları açıklandı

You might be interested in …