Dijital yuanın faal olarak kullanıldığı kent sayısı 23’e çıkıyor

Çin Merkez Bankası, dijital yuan pilot programını Eylül ayında Asya Oyunları’na konut sahipliği yapan Hangzhou da dahil olmak üzere 11 kente daha genişleteceğini söyledi. Yapılan son duyuru ile 23 kentte yaşayan vatandaşlar dijital yuanı kullanabilecek.

Çin’in dijital yuanı (e-CNY) Shenzhen’de Ekim 2020 yılında deneme hedefli kullanıldı. 2021’in sonunda e-CNY ile yapılan süreçler 11,24 milyar ABD dolarına ulaştı. Dijital yuan kısa mühlet evvel Kış Olimpiyatları’nda memleketler arası birinci çıkışını tamamladı.

Chengdu Yaz Üniversite Oyunları ve Hangzhou Asya Oyunları Çin’de yaklaşan iki büyük spor aktifliği olarak biliniyor. Çin, dijital yuanı bu etkinliklerde kullanılmasını sağlayacak ve ülke çapında benimsenmesi artıracak.

Çin, Pekin’de düzenlenen Kış Olimpiyatları’nda dijital yuanı kullanıma sundu. Ülke dijital yuanın piyasaya sürülmesi vilayet, yabancı atletlerin ve seyircilerin dijital para ünitesini birinci sefer kullanmalarını sağlamış oldu.

Dijital yuan ile yapılan süreçler Visa’yı geride bıraktı

Pekin 2022 Kış Olimpiyatları’nın açılış gününde kullanıcılar süreçlerini daha çok dijital yuan ile yaptı. Elde edilen datalara nazaran, Kış Olimpiyatları’nda dijitan yuan ile yapılan süreçler Visa‘yı geride bıraktı.

Hususun takibini yapan araştırmacılar, 4 Şubat tarihinde Pekin Ulusal Stadyumu’nda dijital yuan cinsinden yapılan süreçlerin Visa’dan çok daha fazla olduğunu belirtiyor.

Bu makale birinci olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

Previous Article

Goldman Sachs ve JPMorgan’dan Türkiye enflasyonu iddiaları: Üst taraflı güncellemeler yapıldı

Next Article

Rusya’nın zulmü, Musk’ın Twitter payı, yükselen Çin ADR’leri – Piyasalarda neler oluyor?

You might be interested in …