Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ocak ayına ilişkin revize dış ticaret verilerini açıkladı. Verilere göre ihracat, geçen yılın aynı ayına kıyasla %3,5 artarak 19 milyar 991 milyon dolar olurken, ithalat ise %22 azalarak 26 milyar 218 milyon dolara geriledi.

Dış Ticaret Açığında Düşüş:

Dış ticaret açığı, bir önceki yılın aynı ayına göre %56,4 azalarak 14 milyar 290 milyon dolardan 6 milyar 227 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise Ocak 2023’te %57,5 iken, Ocak 2024’te %76,2’ye yükseldi.

Bakan Bolat’ın Değerlendirmesi:

Bakan Bolat, “Katma değer, inovasyon ve rekabetçilik odaklı üretim ve ihracat perspektifinde sürdürdüğümüz politika ve stratejilerle Türkiye’nin küresel üretim ve ticaretteki payını daha da yükseklere çıkarmak için tüm gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

Eğilimler:

  • Geçen yılın ikinci yarısında başlayan yıllıklandırılmış ihracattaki artış eğilimi ile yıllıklandırılmış ithalattaki azalış eğilimi bu senenin ocak ayında da sürdü.
  • Dış ticaret açığındaki düşüş eğilimi devam ediyor.
  • Önümüzdeki dönemde uygulamaya koyulacak politikaların etkisiyle dış ticaretteki bu olumlu eğilimin devam etmesi bekleniyor.