Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Discovery (NASDAQ:DISCA) hisseleri, AT&T’nin (NYSE:T) medya varlıklarını TLC ve Animal Planet’in sahibi olan şirketle birleştireceğine dair raporları onayladıktan sonra %9 yükseldi.

AT&T %4,4 kazandı.

Yeni kuruluşun, 2023 yılına kadar yaklaşık 52 milyar dolar olması ve 14 milyar dolar değerinde faiz, vergi, amortisman ve aşınma öncesi düzeltilmiş kazanç elde etmesi bekleniyor.

Anlaşma, çevrimiçi yayın akışı işinde Netflix (NASDAQ:NFLX) ve Disney (NYSE:DIS) ile rekabet etmek için WarnerMedia’dan Discovery’ye içerik sunuyor. Discovery’nin kendisi küresel bir ayak izine, yerel dilde derin içeriğe ve bölgesel uzmanlığa sahip. WarnerMedia’ya CNN, HBO ve Warner Brothers film stüdyosu da dahil ve AT&T’nin 230 milyar dolarlık piyasa değerinin yarısını oluşturuyor.

AT&T için anlaşma, sadece mart çeyreğinde 21 milyar dolar artış yaşayan 169 milyar dolarlık borcu azaltacak olan, çok ihtiyaç duyulan nakdi sağlayacak. Ayrıca 5G işine odaklanmasına da yardımcı olacak.

AT&T nakit, borç senedi ve WarnerMedia’nın belirli bir borç için pey akçesinin birleşimi halinde 43 milyar dolar alacak. Hissedarları, yeni şirketin %71’ini temsil eden hisse alacak; Discovery hissedarları da birleşen kuruluşun %29’una sahip olacak.

Discovery’nin doğaçlama yemek pişirme ve ev yenileme programları, 18 milyar dolarlık piyasa değerinin büyük bölümünü oluşturuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz