Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Walt Disney (NYSE:DIS) yaklaşık %5 kazandı. Üçüncü çeyrekte tema parklarına dönüş ve yayın hizmetlerinden daha çok kişinin faydalanması sayesinde beklentileri rahatça aştı.

3 Temmuz ile biten hafta için hisse başına kazancı, 80 sent ile 54 sent olan beklentilerin üzerindeydi.

Disney’in tema park, film prodüksiyonu ve gemi yolculuğu işinin büyük bir kısmı, pandemi kaynaklı kapanmalar nedeniyle geçen yıl kapatıldı. Bunlar arasından biri devreye girdi: yayıncılık faaliyetleri.

Reuters’e göre Walt Disney Dünyası da dahil olmak üzere şirketin ABD’deki iki parkına yapılan rezervasyonlar güçlü ve şimdiden, biten çeyrekteki katılımın önüne geçiyor.

Walt Disney’in bulunduğu Florida, son vaka artışlarının merkezi.

Çeyrek dönemde Disney Parkları, deneyimleri ve ürünleri ile elde ettiği geliri, önceki yılın aynı çeyreğinde 1,1 milyar dolar iken bir yıl eve kapatılmış olan kişilerin tekrar sokaklara dönmesi sayesinde bu yıl 4,3 milyar dolara yükseldi.

Disney+, Hulu ve ESPN+’dan oluşan üç online abonelik hizmetlerinde şirket, 15 milyona yakın yeni abone kazanarak çeyreği 174 milyonla kapattı.

Disney+’nın, çeyrek sonunda 116 milyon ücretli müşterisi oldu ve Haziran sonunda 209 milyon abonesi olan Netflix’e (NASDAQ:NFLX) rakip olarak bir yılda müşteri tabanını iki katından fazla artırdı.

Disney+ ve Hulu’nun da dahil olduğu doğrudan tüketiciye yönelik yapılan işin geliri %57 artarak 4,3 milyar dolara yükselirken işletme zararı yarıdan fazla azalarak 293 milyon dolara indi. Hem Hulu’da hem de Disney’de programlama maliyetleri ağır basarken abonelik geliri arttı.

Çeyrek dönemde yerel kanal geliri %13 artarak 5,6 milyar dolara ulaşırken işletme geliri ise %37 azalarak 1,8 milyar dolara geriledi. Şirket, faaliyet gelirindeki düşüşün kablolu yayın ile bir dereceye kadar da radyo-televizyon yayınındaki düşüşten kaynaklandığını söyledi.

Disney, kablolu yayındaki düşüşü, daha yüksek programlama ve üretim maliyetlerine ve bir bakıma da pazarlama maliyetlerindeki artışa bağladı.

Canlı spor etkinliklerinin tekrar başlaması ile programlama ve üretim maliyetleri arttı.

Şirketin toplam geliri üçüncü çeyrekte %45 artarak 17.02 milyar dolara ulaşarak Investing.com tarafından yapılan bir ankete göre analistlerin 16.76 milyar dolarlık tahminini aştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz