Doğalgaz fiyatları, son yıllarda küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalarla birlikte Türkiye’de de gündemdeki yerini koruyor. Rusya-Ukrayna savaşı sonrası doğalgaz fiyatlarındaki yükseliş, Türkiye’de de doğalgaz faturalarına yansımıştı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), 1 Aralık 2023 tarihinden itibaren geçerli olan doğal gaz toptan satış fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmadığını duyurdu.

Şirketin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Kuruluşumuzun doğal gaz toptan satış fiyatları; piyasa koşulları, ülkenin ekonomik şartları, piyasa fiyat istikrarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun tarifeyle ilgili kararları ve maliyet unsuru olan alım-işletme giderlerindeki değişim dikkate alınarak mümkün olan en makul seviyede belirlenmekte ve tüketicilere sunulmaktadır. Bu kapsamda, kuruluşumuz tarafından 1 Aralık 2023 tarihinden itibaren geçerli olan doğal gaz toptan satış fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında halen konutlarda, Ukrayna’dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır” denildi.

Açıklamada, doğal gaz toptan satış fiyatlarının belirlenmesinde piyasa koşullarının göz önünde bulundurulduğu ve 2024 yılına kadar herhangi bir değişiklik yapılmamasının planlandığı belirtildi.

BOTAŞ’ın açıklaması, doğal gaz fiyatlarında 2024 yılına kadar herhangi bir artış olmayacağını gösteriyor. Bu durum, hem tüketiciler hem de Türkiye ekonomisi için olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir.