Doğan Holding, Karel Elektronik’e ortak oldu

Investing.com – Doğan Holding (IS:DOHOL), yatırım stratejisine uygun olarak ülkenin önde gelen sanayi ve teknoloji şirketlerinden Karel’e ortak olduğunu duyurdu.

Yedi farklı sektörde faaliyet gösteren Doğan Holding, yatırım stratejisi paralelinde yepyeni bir ortaklığa imza attığını duyurdu. Doğan Holding, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketi Karel ile ortaklık anlaşması yaparak hisse devri için resmi işlemlere başlandığını bildirdi.

Teknoloji odaklı olarak 5 faaliyet alanında hizmet veren Karel, bulut tabanlı iletişim ve nesnelerin interneti gibi telekom çözümleri, savunma sanayi iletişim çözümleri, telekom altyapı projeleri, otomotiv elektroniği ve elektronik kart üretimi alanlarında uzmanlaşmış olan bir endüstriyel teknoloji firması. Yaklaşık 3.500 çalışanı bulunan Karel, Ar-Ge’den tasarıma, üretimden satış sonrası hizmetlere kadar tüm süreçleri kendi bünyesinde sürdürüyor.

Doğan Holding’in Karel’e yaptığı yatırımla birlikte eş zamanlı olarak Karel de otomotiv elektroniğinde uzmanlaşan Daiichi firmasının %75 hissesini satın aldı. Otomotiv bilgi ve eğlence sistemlerinde Türkiye’nin lider şirketi olan İstanbul merkezli Daiichi, aynı zamanda uluslararası arenada da önemli faaliyetlere sahip.

Karel Elektronik tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada şirket sermayesinin % 40’ına ve oy hakkının %60,7’sine denk gelen toplam 80.000.000 adet payın satışının 29 Mart 2022 tarihinde şirket hissedarları ile Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.’nin doğrudan bağlı ortaklığı olan Öncü Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. arasında gerçekleştiği duyuruldu.

Satıcı hissedarlara ödenecek 670.000.000 TL ve yapılması planlanan sermaye artırım işleminde satıcı hissedarlar adına ödenecek 58.822.894 TL olmak üzere toplam 728.822.894 TL satın alma bedeli hisse başına 9,11 TL olarak belirlendi.

DOHOL ve KAREL (IS:KAREL) hisselerinde son durum

Günün erken saatlerinde Karel tarafından duyurulan pay satışına yönelik açıklama sonrası Karel hisseleri güne 13,9 TL fiyatından düşüşle başladı. Öğleden sonra işlemlerde 12.78 TL fiyatına kadar gerileyen hisse fiyatı, şu an yüzde 7,75 oranında düşüşle ilerliyor. Sabah seansında ise Karel hisseleri için devre kesici uygulaması başlatılarak hisse için sürekli işleme ara verildi.

Doğan Şirketler Grubu (DOHOL) hisseleri ise dün 3,33 TL kapanışı sonrası güne 3,39 TL’den başladı ve gün içi işlemlerde düşük hacimle yüzde 1,5 oranındaki değer artışını koruyordu.  

Yazar: Günay Caymaz

Previous Article

AK Parti Küme Başkanvekilinden 3600 ek gösterge ve taban fiyat açıklaması

Next Article

Almanya’da enflasyon 48 yılın en yükseğinde

You might be interested in …