Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Perşembe günü düşüş yaşayarak bir ayın yüksek seviyesinden geriledi. Yatırımcılar, Fed toplantısını ve para politikasının geleceği için anlamını değerlendirmeye devam etti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 93,332’ye geriledi.

EUR/USD %0,2 artışla 1,1711 olurken USD/JPY %0,1 yükselişle 109,88 ve AUD/USD %0,1 kayıpla 0,7241’den işlem gördü.

Fed Çarşamba günü, beklendiği gibi politikasını değiştirmedi ve varlık alımlarını azaltmaya başlama duyurusu yapmadı. Ancak merkez bankası, “varlık alımlarının hızında bir azalmanın yakın zamanda gerçekleşebileceğini” söyledi. Başkan Jerome Powell, yönetim kurulu üyelerinin daralmanın 2022 ortalarında sona erebileceğine inandıklarını ve bundan sonra faiz artırımlarının önünü açacağını sözlerine ekledi.

ING analistleri, “esas önemli olan, faiz oranları için noktasal grafik tahminleri. FOMC şimdi faizlerin gelecek yıl artırılıp artırılmayacağı konusunda 9-9 bölünmüş durumda” dedi. “Şunu da belirtmek gerek, 2023 sonuna kadar faiz artırımı beklemeyen tek bir FOMC üyesi var – altı ay öncesine göre büyük bir değişim.”

Buna ek olarak GBP/USD %0,2 artışla 1,3654’e yükseldi. Yatırımcılar, İngiltere Bankası’nın (BoE) politika toplantısında olası bir sürprize göre konumlandı.

BoE’nin, duraksayan bir ekonomik toparlanma ve artan enflasyon konusunda zor bir görevi var. Para Politikası Komitesi’nin (PPK) dokuz üyesinden en az biri, varlık alımlarının erken itmesi lehine oy verebilir.

USD/TRY %0,3 artışla 8,6693 oldu. Türkiye’nin merkez bankası toplantısı Perşembe günü ve politika faizini %19’da bırakması bekleniyor.

Türkiye’de TÜFE oranı geçen ay %19,25’e yükselerek bir yıl içinde ilk kez politika faizinin üzerine çıktı. Bu da merkez bankası yöneticisinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın baskısına rağmen faiz oranlarını yüksek seviyede tutacağına işaret ediyor.

Ayrıca USD/NOK %0,4 düşüşle 8,6267 olurken EUR/NOK %0,1 kayıpla 10,1130’a geriledi. Norveç merkez bankasının, pandemi sonrası faiz artışı yapan ilk G10 ülke bankası olması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz