Dolar bu hafta TL ve öbür paralar karşısında nasıl fiyatlanıyor?

Investing.com – Rusya ve Ukrayna ortasındaki müzakereler geçtiğimiz hafta piyasalarda iyimserliği artırdı ve dolar geçen hafta düşüş yaşadı. Heyetler arasın görüşmelere rağmen Rusya’nın askeri operasyonlarına devam etmesi nedeniyle ABD, yeni yaptırımlara hazırlanıyor ve piyasalar da yeni haftaya huzursuz başladı. Dolar, dün ve bugün geçen haftaya nazaran bir ölçü toparlama gösterirken majör paralar karşısındaki kıymeti gösteren ABD Dolar Endeksi yine 99,0 düzeyine çıktı.

Dolar bugün gelişen ülke paraları karşısında karışık seyir izliyor.

USD/RUB bu hafta %1,5 oranında düşüşte. Kur, Mart ayındaki rekor yükselişinin akabinde 83,0 tabanına gerileyerek Şubat düzeyine döndü. Yaptırım haberlerine sert reaksiyon vermeyen ruble bu hafta da toparlanmaya devam ediyor.

Geçen hafta İstanbul’daki müzakerenin akabinde gelen optimist açıklamalar ve dolardaki düşüşle 14,80’li düzeylerden 14,55’e gerileyen USD/TRY kuru, Mart ayını 14,67’den kapattı. Bu hafta süreçler 14,72’den geçiyor. Kurda haftalık bazda %0,30’luk hudutlu bir hareket var. Mart ayındaki süreçler dikkate alındığında 14,80 – 14,85 aralığının direnç bölgesi olduğu görülüyor ve süreçler bu direnç üzerinde ivme kaybediyor.

USD/HUF Mart ayı başında 368,18’e kadar çıkarak tepeyi gördü, lakin ayı 331,0 yakınında yararlarının birçoklarını silerek kapattı. Kur bu hafta %1,5 primli süreç görüyor.

Bu yılın birinci çeyreğinde dolar karşısında %17 bedel kazanarak en güzel performansı gösteren Brezilya reali, bu hafta da %1,4 geriledi. USD/BRL bugün 4,59’a gerileyerek Mart 2020 sonrası en düşük seviyeyi gördü.

USD/ZAR bu hafta %0,60 oranında düşüşte. Kur geçen hafta 14,40 altına inerek Ekim ayı sonrası en düşük seviyeyi görmüştü, fiyat bu hafta 14,53 yakınında süreç görüyor. Güney Afrika randı yılın birinci çeyreğinde %9 yükselişle Brezilya realinin akabinde en uygun performansı gösteren gelişen ülke parası oldu.

Çeyreklik bazda en düzgün 3. performansı gösteren Peru yeni bu hafta dolar karşısında %1’e yakın yükseliş gösterirken 4. sırada yer alan Kolombiya pesosu %1,3 yükselişte.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Previous Article

ABD kurumları kripto borsalarını düzenlemek için bir arada hareket edecek

Next Article

TL’nin gerçek pahası Mart’ta yükseldi

You might be interested in …