Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Salı günü dolar dar işlem aralıklarında düşüş yaşadı. Yatırımcılar, ABD istihdam verisi öncesinde güçlü pozisyonlar almaya istekli olmadı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, 92,028 puanda düşük işlem gördü.

USD/JPY %0,1 düşüşle 109,14’e gerilerken GBP/USD %0,1 artışla 1,3891’e ve EUR/USD %0,1 yükselişle 1,1875’e ulaştı.

Fed Başkanı Jerome Powell, faiz artırımı için henüz çok yol kat etmek gerektiğine işaret ettiğinden beri dolar düşüş trendi sergiledi. Cuma günü 28 Haziran’dan bu yana gördüğü en düşük seviye olan 91,775’e geriledi.

Arz Yönetim Enstitüsü’nün (ISM) Pazartesi günkü raporu, ABD imalat büyümesinin Temmuz ayında art arda ikinci kez yavaşladığını gösterdi. Bu rapor Powell’ın, tahvil alım programını azaltmaya başlamadan önce daha çok ekonomik gelişme görülmesi gerektiği inancını güçlendirdi.

Salı günkü ekonomi verilerinde Haziran ayı fabrika siparişleri var. Bir önceki ay görülen %1,7’lik büyüme oranının altında %1,0 büyüme bekleniyor.

Ancak tüm gözler, ABD’deki toparlanma sürecinin Temmuz ayındaki durumuna ilişkin veri sunacak olan Cuma günkü resmi iş raporunda olacak. Ekonomistler, 900.000 iş artışı ile 11 ayın en büyük artışını bekliyor.

Öte yandan AUD/USD %0,5 artışla 0,7399’a yükseldi. Avustralya Merkez Bankası (RBA), birçok şehirde uygulanan ve ülke ekonomisindeki toparlanmaya ket vurabilecek Covid-19 karantinalarına rağmen tahvil alımlarını azaltma planına sadık kalarak piyasayı şaşırttı.

Pek çok yatırımcı, yeni vaka artışlarından dolayı azaltım planından vazgeçmesini beklemişti ancak bu hamle gösteriyor ki kısıtlamalar kalktığında ekonominin hızla toparlanacağına yönelik güçlü bir güven duygusu var.

USD/TRY ikilisi, Türkiye enflasyon verisi öncesinde %0,3 artışla 8,3680’e yükseldi. Bu veri, merkez bankasının faiz kararını etkileyebilir.

Bloomberg analist anketine göre enflasyon, Haziran ayındaki %17,5’tan %18,6’ya yükselebilir. Bu da yakın gelecekte faiz indirimi şansını azaltacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz