Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Cuma günkü istihdam raporu, Fed’in faizleri artırmaya başlayabileceği zamana ilişkin önemli bir belirsizliğe kapı açarken dolar, yüksek getiri sağlayan dövizler karşısında yükselse de euro ve sterlin karşısında düşüş yaşadı.

Tarım dışı istihdamın yalnızca 194.000 artış yaşaması ile bu yılın en zayıf iş raporu bu oldu. Ağustos ayı raporuna yönelik artış yönlü revizyon, hayal kırıklığını bir nebze yatıştırsa da ortalama kazançların beklentileri aşarak enflasyonun, küresel tedarik zincirlerinde ve yerel işgücü piyasalarında yaşanan sıkıntılardan dolayı büyümenin yavaşlamasıyla birlikte artabileceğine dair korkuları alevlendirdi. Ancak veriler, Fed’in gelecek ay alımları azaltmaya başlamayacağına dair bir işaret sunmadı.

Dolar endeksi, iş raporuna karşılık Eylül ayındaki seviyesini geçemeyerek 94,073 puanda sakin kaldı. Dolar yen karşısında %0,4 ve Yeni Zelanda doları karşısında %0,3 yükseldi. Yeni Zelanda doları, yüksek emtia fiyatları sayesinde destek buldu.

Bununla birlikte dolar, birisi Yönetici Andrew Bailey olan İngiltere Bankası’nın (BoE) kıdemli iki yetkilisinden gelen açıklamaların ardından sterlin karşısında geriledi. Yetkililer, Bankanın kısa vadede faizleri artırmayı düşündüğüne dair oldukça net sinyaller verdi. İngiltere’de enflasyon, beş yıl içerisinde %4 üzerine çıktı.

Bailey, Yorkshire Post ile yaptığı röportajda hedefin üzerinde olan bir enflasyondan “açıkça endişe duyduğunu” söyledi ve ekledi: “Çok hassas ve zorlu bir iş bizi bekliyor, bu nedenle bazı şeylerin kalıcı olmasını engellemeliyiz. Aksi takdirde çok zarar verici olacağı aşikâr.”

Öte yandan meslektaşı Michael Saunders da Sunday Telegraph aracılığı ile konuştu. Saunders, İngiltere’nin “oldukça erken” faiz artışlarına hazır olması gerektiğini söyledi. Bankanın temel faiz oranı, salgının başından bu yana %0,1 seviyesinde.

Sterlin, euro karşısında %0,4 artarak 1,1804 ile üç ayın yükseğine ve dolar karşısında %0,4 artışla bir ayın yükseği olan 1,3664 dolara ulaştı.

Ham petrol fiyatları 80 dolar üzerinde seyretmeye devam ederken petrolle ilişkili dövizler de gücünü korudu. Ruble dolar karşısında 14 ayın yükseğini test ederken beklenenden güçlü bir iş raporunun ardından Kanada doları da iki ayın yükseğini test etti. Kanada eylül ayında 157.000 iş artışı yaşadı ve artık pandeminin başından beri kaybettiği iş kaybını tamamen telafi etmiş durumda.

İngiltere piyasaları, ABD’deki Kolomb Günü tatili nedeniyle sakin olacak. Avrupa Merkez Bankası kıdemli ekonomisti Philip Lane ve Frank Elderson’ın yapacağı konuşmalar ise artan enflasyon baskısına karşı merkez bankasının (küresel parasal sıkılaşma eğilimine karşı aykırılığı giderek artıyor), reaksiyon vermeye başlayıp başlamayacağına dair ipuçları için dikkatle izlenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz