Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Salı günü dolar düşüş yaşadı ancak Fed’in iki günlük toplantısı öncesinde yüksek seviyelerin çok az altına indi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 90,442’ye geriledi ancak yine de son aralığın üst sınırına yakın kaldı.

USD/JPY 110,09’a inerken GBP/USD 1,4112’de sakin kaldı ve EUR/USD %0,1 yükselişle 1,2127’ye ulaştı. Geçen hafta bir ayın düşük seviyesi olan 1,2093’ü görmüştü. Avustralya Merkez Bankası’nın tutanakları paylaşması ile AUD/USD 0,7711’de sakin seyretti.

ABD Fed Salı günü iki günlük politika toplantısına başlıyor. Toplantı, ülke ekonomisi, kademeli olarak açılırken güçlü bir iyileşme gösterdikçe enflasyonda büyük artışların yaşandığı bir atmosferde gerçekleşecek.

Başkan Jerome Powell öncülüğündeki fed yetkilileri, bu enflasyon baskıların geçici olacağını ve ultra genişlemeci para politikalarının bir süre daha uygulanacağını defalarca tekrarladı. Ancak dolar karşısında aşırı yüklenen pozisyonlarla birlikte yatırımcılar, tahvil alımını azaltma konusunda olası bir tartışma ile tondaki herhangi bir değişime karşı temkinli.

ING analistleri, “yaz dönemi öncesindeki son büyük olay Fed toplantısı ve önümüzdeki haftalarda piyasanın hissiyatını belirleyecek muhtemelen. Temkinliliğin hâkim olacağını ve doların nihayetinde bir miktar destek kaybedebileceğini bekliyoruz” dedi.

Çarşamba günkü açıklama ve basın toplantısı öncesinde piyasalar, ABD’nin Mayıs ayı perakende satışlar ve ÜFE verileri ile birlikte NY Empire State imalat anketini bekliyor olacak. Fed yetkilileri kararlarını verirken bu verileri kullanacak.

Reuters’in bir anketine katılan ekonomistlerin yaklaşık %60’ı, önümüzdeki çeyrek dönemde azaltma konusunda duyuru bekliyor.

Öte yandan USD/TRY %0,1 artışla 8,4665’e ulaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’dan aldığı S-400 füze savunma sistemi konusundaki tutumunun değişmeyeceğini söyledikten sonra Türk lirası dolar karşısında kaybını artırdı.

Erdoğan, Pazartesi günü Brüksel’deki NATO zirvesinde Başkan Joe Biden ile görüştükten hemen sonra gelen açıklamalar, iki ülke arasındaki ilişkileri gerginleştiren önemli bir meselede ilerleme olacağı umutlarını boşa çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz