Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Cuma günü dolar düşüş yaşadı ancak yatırımcılar Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması öncesinde temkinli olduğundan ticaret hacmi sınırlı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 92,998’e geriledi.

EUR/USD, 1,1779’u gördükten sonra %0,1 artışla 1,1763’e yükseldi. USD/JPY %0,1 düşüşle 110,00 olurken GBP/USD 1,3703’e yükseldi. Riske hassas AUD/USD ikilisi ise %0,3 artışla 0,7253’ten işlem gördü.

Powell’ın konuşması, bu yıl online gerçekleşecek olan Jackson Hole Sempozyumu’nun öne çıkan olayı. Fed’in, büyük tahvil alım programını azaltmaya başlayacağı zamana ilişkin güçlü bir kılavuz sunması bekleniyor. Bu, koronavirüs salgını sonrasında merkez bankasının emsalsiz parasal desteğini bitirmek için bir başlangıç olacak.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, merkez bankasının aylık teşvik çabalarını kısa süre içinde azaltmaya başlaması gerektiğini ve üyelerin, 120 milyar dolarlık aylık tahvil alımını azaltmaya başlama planı etrafında “birleştiğini” söyleyerek Perşembe günü tartışmayı başlattı.

Bununla birlikte Powell, yakın geçmişte bu tartışmanın güvercin tarafında olma eğilimindeydi. Bu nedenle yatırımcılar, konuşmasında bu tutumunun devam edip etmeyeceği konusunda temkinli bir şekilde bekliyor.

ING analistleri, “Powell’ın açıklamalarına karşı dövizin tepkisi: a) Delta varyantının yayıldığı bir ortamda ABD ekonomisindeki büyüme; b) azaltımın zamanı ve süresi; c) artırım döngüsünün başlayacağı zamana ilişkin herhangi bir tahmin konusunda Powell’ın kullandığı tona bağlı olacak gibi görünüyor” dedi.

Yine de Perşembe günü Kabil havaalanı dışında intihar saldırısı olarak gerçekleşen ve onlarca sivilin ve en az 13 ABD askerinin ölümüne yol açan patlamadan sonra Afganistan’da işlerin karışmasından dolayı kayıplar sınırlı oldu.

Öte yandan Başbakan Jacinda Ardern, Auckland’de karantina duyurmuş olsa da NZD/USD %0,1 artışla 0,6952’ye yükseldi. Ülkenin en büyük şehri muhtemelen iki hafta daha karantinada kalacak.

Çin’in merkez bankası, bankalar için zorunlu karşılık oranı da dahil olmak üzere para politikası araçları ile kırsal kalkınmaya mali destek sunacağını söyledikten sonra USD/CNY yükselerek 6,4824’e ulaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz