Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Çarşamba günü düşüş yaşadı ancak bir ayın yükseğine yakın seyretmeye devam etti. Yatırımcılar, ABD enflasyonunda yaşanan son artışı takiben Fed’in son mesajını bekliyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1’e yakın düşüş yaşayarak 90,468 oldu. Salı günü 90,677 ile bir ayın yükseğini görmüştü.

USD/JPY 110,06 puanda büyük oranda değişmedi ve bu ayın başında gördüğü iki ayın yükseği 110,325 yakınında seyretti. GBP/USD %0,1 artışla 1,4087’ye yükselirken EUR/USD paritesi 1,2128’den işlem gördü. AUD/USD %0,2 yükselişle 0,7698’den alıcılandı.

ABD Fed’in iki günlük politika toplantısı Çarşamba günü bitiyor. İki günlük toplantının faiz oranları ve aylık tahvil alımları konusunda karar değişikliği ile sonuçlanmayacağı beklense de ülke ekonomisinin sağlam bir toparlanma göstermesiyle birlikte keskin bir şekilde yükselen enflasyon çevresi, yatırımcıları germeye devam ediyor gibi görünüyor.

ING analistleri, “Fed’in politikayı değiştirmeden bırakması ve azaltım konuşmalarını yine ikinci plana atması bekleniyor. Yine de piyasalar, Fed’in, enflasyonun düşündüğü gibi geçici olmayabileceğini kabullenip kabullenmeyeceğine dair ipuçları için bekliyor olacak” dedi.

Bu enflasyonist baskılara dair yeni bir gösterge Salı günü geldi. TÜFE 2008’den beri gördüğü en yüksek seviyelere çıktıktan bir hafta sonra toptan satış enflasyonu rekor seviyelere yükseldi.

Bir dereceye kadar bu rakamları dengeleyen unsur, Mayıs ayının perakende satışları oldu. Beklenenden daha zayıf gelen satışlar, Nisan raporu yüksek revize edilmiş olsa da ekonominin bel kemiği olan tüketici harcamalarındaki zayıflığa işaret etti.

Bununla birlikte Fed’in şahin olacağına ilişkin endişeler olsa da döviz piyasasındaki hareketler sınırlı oldu, bu da pek çok kişinin, para politikasında değişiklik yapmadan önce Fed’in net işaretler vereceği sözüne hala inandığını gösterdi.

Stifel analistlerine göre Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi (FOMC), “azaltım konuşmasına başlamadan önce piyasaya bolca bildirimde bulunacağına ve ayrıca azaltıma yönelik niyetlerini resmen duyurmadan önce epey uyarı sunacağına işaret etti, ki bu sürecin kendisi oldukça zaman alacak.”

Bir Reuters anketine katılan ekonomistlerin yaklaşık %60’ı, önümüzdeki çeyrekte tahvil azaltım duyurusu bekliyor.

Fed açıklaması öncesinde piyasaların gözü, Mayıs ayı konut başlangıçları ve inşaat izinleri ile ABD konut piyasasında olacak.

Öte yandan USD/BRL, Brezilya merkez bankasının son toplantısı öncesinde hafif düşüşle 5,0426’ya geriledi. Merkez bankasının, aşırı yüksek enflasyonla başa çıkmakta zorlanırken gösterge faiz oranını 75 baz puan artırarak bu sefer %4,25’e yükseltmesi bekleniyor.

Merkez bankası başkanı Roberto Campos Neto, geçen hafta yaptığı açıklamada politikacıların bankanın enflasyon hedeflerini karşılamaya “%100 kararlı” olduğunu söyledi. Bu yılki hedef, her iki yönde de 1,5 puanlık bir hata payı ile %3,75 ve gelecek yıl da aynı hareket serbestisi ile %3,50.

Geçen haftaki veriler, aylık enflasyonun Mayıs ayı için 25 yılın yükseğinde ve yıllık oranın, 2016’dan beri ilk kez %8 üzerinde olduğunu gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz