Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Bu haftaki Fed toplantısı öncesinde ekonomi verileri küresel ekonomide toparlanmaya işaret ederken risk hissiyatı yükseldi ve dolar Pazartesi günü değer kaybetti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 90,778 oldu.

USD/JPY %0,1 düşüşle 107,81 olurken GBP/USD %0,3 artarak 1,3914’ten alıcılandı. AUD/USD %0,3 yükselişle 0,7769’a ulaşırken EUR/USD %0,1 kazanarak 1,2100’dan işlem gördü.

Küresel ekonomik gelişmeye yönelik güçlü işaretler risk iştahını destekleyerek güvenli liman talebini düşürdü. Geçen hafta yayınlanan nisan ayı imalat aktivitesi, ABD’de rekor yükseklere çıktı ve Avrupa’da da etkileyici sonuçlar gösterdi.

Pazartesi günü Almanya’nın Ifo Enstitüsü’nün paylaşacağı anketin, iş koşullarında gelişmenin devam ettiğini göstermesi bekleniyor.

Bu haftanın ilgisi, Fed’in son toplantısında olacak.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) geçen hafta genişlemeci politikalarını korudu ve Başkan Lagarde, merkez bankasının yakın zamanda tahvil alımlarını azaltmayı düşünmeye başlayacağı beklentilerini yok etti.

Fed Başkanı Jerome Powell, işgücü piyasasındaki gelişme ile artan aşılamaların, parasal genişlemeden çıkışı garantileyip garantilemeyeceğine dair sorularla karşılaşabilir ancak onun da Lagarde’a benzer bir tutum alması mümkün.

Nordea analistleri, “Fed’in Çarşamba günü azaltım konusunu düşünmesi olası değil” dedi ancak “üçüncü çeyrekte daha yüksek USD faizleri, daha güçlü bir USD ve risk varlıklarına negatif etkilere yönelmeye devam ediyoruz. Eylül ayında azaltım kararı olacağını düşünüyoruz ve 2022’nin ilk yarısında Fed’den bir faiz artırımı beklemeye devam ediyoruz.”

Öte yandan USD/TRY %0,9 artışla 8,4471 oldu. Yatırımcılar, ABD ile bozulan ilişkiler ortasında ve yeni merkez bankası başkanının, faiz artırımlarının ekonomiye zarar vereceğine işaret etmesinin ardından paritenin tüm zamanların yüksek seviyesi olan 8,58’i test edip etmeyeceğini görmeyi bekliyor.

ABD Başkanı Joe Biden’in, 1915’te yaşananları Ermeni Soykırımı olarak tanıyacağına dair raporlar arasında lira son üç işlem gününde %3,5 geriledi.

Rusya, Ukrayna sınırındaki gerilimleri tırmandırırken USD/RUB %0,3 düşüşle 74,794’e geriledi. Ülkenin merkez bankası, enflasyonu artırmak için Cuma günü temel faizleri %5’e çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz