Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Perşembe günü düşüş yaşadı. Fed’in son politika toplantısına ait tutanaklar, tahvil alımını azaltma düşüncesini ortaya çıkardıktan sonra doların kazancı azaldı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 90,085’e geriledi.

EUR/USD %0,1 artışla 1,2188 olurken USD/JPY %0,1 düşüşle 109,12’ye geriledi, GBP/USD %0,1 yükselerek 1,4120’den alıcılandı ve AUD/USD %0,3 yükselişle 0,7750’ye ulaştı.

Tutanakların gösterdiğine göre “katılımcıların bir kısmı, ekonomi Komite’nin hedeflerine doğru hızlı bir ilerleme kaydetmeye devam ederse bir noktada gelecek toplantılarda varlık alım temposunu düzenleme planı tartışılabilir.”

Bu gelişme, Fed Başkanı Jerome Powell’ın, toplantının hemen ardından politikada herhangi bir değişikliği tartışmanın henüz zamanı değil demesinden dolayı piyasayı biraz şaşırttı ve dolara yaradı.

Bununla birlikte artışlar sınırlı oldu. Merkez bankası üyeleri, ekonominin Fed’in maksimum istihdam ve enflasyon hedeflerine doğru “istikrarlı bir ilerleme” kaydetmesine henüz çok zaman olduğuna işaret etmeye devam etti.

Tutanaklar ABD tahvil verimlerini bir nebze yükseltti. 10 yıllık Hazine verimi, tutanaklar öncesinde %1,65 iken şimdi %1,67’den işlem görüyor ancak bu oran bile Mart zirvelerine göre epey düşük.

Öte yandan USD/ZAR, Güney Afrika merkez bankasının son toplantısı öncesinde %0,2 düşüşle 14,0812’ye geriledi. bankanın Perşembe günü faizleri değiştirmeden bırakması mümkün ancak enflasyonun beklenenden daha hızlı yükselmesinin ardından bankanın politikalarını sıkılaştırmak zorunda kalacağına dair beklentiler artıyor.

Çarşamba günü yayınlanan verilere göre mart ayında %3,2 olan enflasyon, nisan ayında %4,4 ile 14 ayın yükseğine ulaştı. Merkez bankasının ana faizleri %3,5 puanda iken ülkede şimdi 2016 şubat ayından beri ilk kez negatif reel faiz var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz