Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Perşembe günü Avrupa’da güçlü hissiyatını korudu. Fed’in son toplantı tutanakları, bankanın para politikasında sıkılaşmaya doğru ilerlediğine işaret etti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 92,720 oldu.

USD/JPY %0,4 düşüşle 110,19 olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1797’den alıcılandı. GBP/USD %0,2 kayıpla 1,3769’a düşerken AUD/USD %0,5 azalarak 0,7440’tan işlem gördü.

Fed, Haziran toplantısında 2023 yılında iki faiz artırımı olacağına ve ilkinin muhtemelen 2022 yılında gerçekleşeceğine işaret etmişti. Yatırımcılar bu nedenle toplantı tutanaklarını merakla bekliyordu.

Tutanaklar, tahvil alım programını azaltmak için koşulların henüz olgunlaşmadığı konusunda politikacıların genel olarak anlaştığını gösterirken bazıları, “gelen veriler ışığında bu koşulların önceki tahminlere göre daha erken oluşabileceğine” işaret etti.

BK Asset Management analisti Kathy Lien, “ABD’li politikacılar varlık alımlarını azaltma fikrini gün geçtikçe daha çok benimsiyor ve 2021’in son çeyreği kadar yakın bir zamanda duyuru yapılabilir” dedi.

ABD’nin ekonomi verileri, genel olarak güçlü bir ekonomik toparlanmaya işaret ediyor ve Perşembe günkü haftalık işsizlik verileri de takip edilecek.

Geçen hafta yapılan yeni başvuruların, 14.000 düşüşle 350.000’e gerilemesi bekleniyor. Buna ek olarak devam eden başvurular için beklentiler, 134.000 düşüşle 3,335 milyona düştüğü yönünde.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB), 18 aylık stratejik inceleme sonucunu paylaşacak ve bankanın, enflasyon hedefini “%2’nin altında ama yakın” bir seviyeden %2’ye çıkararak hedefi simetrik olarak tanımlaması bekleniyor.

Ayrıca USD/CNY %0,1 artışla 6,4786 oldu ve yaklaşık bir haftanın yükseğine ulaştı. Çin Devlet Konseyi, ekonomiyi desteklemek için yetkililerin, banka zorunlu karşılık oranlarını zaman içinde indireceğini söyledi. Bu, güçlü bir genişleme işareti olarak alındı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz