Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Perşembe günü dolar yükselerek yaklaşık iki aydır görmediği seviyelere yükseldi. Fed, faiz artırımı için tarihi 2023’e çekerek şahin bir dönüşle piyasaları şaşırttı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 artışla 91,418’e yükseldi. Öncesinde ise %1 artış yaşayarak geçen yılın Mart ayından beri gördüğü en büyük artışı yaşadı.

USD/JPY %0,1 yükselişle 110,75’e ulaşırken EUR/USD paritesi Nisan 2020’den beri gördüğü en büyük düşüşü yaşadıktan sonra %0,1 puan daha gerileyerek 1,1986’ya düştü. GBP/USD ikilisi 7 Mayıs’tan beri gördüğü en düşük seviyenin biraz üzerinde kalarak 1,3987’de sakin seyretti ve AUD/USD %0,1 artarak 0,7616’dan işlem gördü.

ABD Fed Çarşamba günü iki günlük politika toplantısını sonuca bağladı ve mevcut faiz oranlarını ve aylık tahvil alımlarını koruyarak kimseyi şaşırtmadı.

Ancak esas şok, 18 politikacıdan 11’inin 2023 yılında, beklenenden bir yıl önce 25 bp’lik iki faiz artışı planladığını söylediği zaman yaşandı. Bu, bu isimlerin hiçbiri faiz artışı düşünmemesinden dolayı önceki toplantıya göre büyük bir değişiklik.

Enflasyon artıp ekonomi salgından hızla toparlanırken piyasa Fed’in, büyük tahvil alım programını ne zaman dizginleyeceğini tartışmasını bekliyordu. Ancak bu şahin dönüş şaşırttı.

10 yıllık Hazine getirisi, Çarşamba günü %1,4820 puandan %1,5940’a kadar yükseldikten sonra %1,581’den işlem gördü.

GAIN Capital’de Küresel Piyasa Araştırması Müdürü Matthew Weller, “dünyanın sözde ‘en akıllık piyasası’ faiz oranlarında daha hızlı ve daha sert bir yükseliş beklerken bu toplantının etkisi, önümüzdeki günlerde ve haftalarda tüm piyasaları yönlendirmeye devam edebilir” dedi.

Doların yükselişine karşı koyabilen tek majör döviz Yeni Zelanda doları oldu. NZD/USD %0,4 artışla 0,7076’ya yükseldi. Ülkenin GSYH’si, ilk çeyrekte %1,6 artış gösterdi.

Bu oran %0,5 beklentisinin epey üzerinde oldu. Gelişen gayrimenkul piyasası, ekonominin ülke sınırlarının kapalı olmasından dolayı çöken turizm sektörünün üstesinden gelmesine yardımcı oldu.

Öte yandan Brezilya merkez bankasının, artan enflasyonla mücadele etmek için gösterge faizini 75 puan artırarak %4,25’e çıkarmasının ardından USD/BRL ikilisi 5,0556’da değişmedi.

Merkez bankası toplantıları gürül gürül devam ediyor: Perşembe günü İsviçre Merkez Bankası, Norges Bank ve Türkiye merkez bankası toplantıları olacak.

SNB’nin, enflasyonun sorun yaratmaması ile birlikte gösterge faizini dünya genelinde en düşük seviye olan %-0,75 puanda tutması muhtemel. Norveç merkez bankası mevduat faizini sıfırda tutabilir ancak ülkedeki üretimin salgın öncesi seviyelere yaklaşması nedeniyle bir faiz artışı gerçekleşebilir. Türkiye’de de değişim kararı beklenmiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz