Investing.com –  Çin’de Temmuz’un ardından Ağustos ayında da sanayi üretimi ve perakende satışların düşük kalmasıyla ticaret ortağı olan ABD’deki veriler mercek altına alınmıştı. Aylık bazda düşüş beklenen perakende satışların sürpriz bir şekilde %0,7 oranında artması doları destekledi. Otomobil hariç kısmı kapsayan çekirdek satışların aylık %1,8 artması verinin en şaşırtıcı tarafı oldu ve çekirdek perakende satışlar aylık bazda Mart sonrası en iyi performansı gösterdi. Olumlu verilerden destek alan dolar, küresel piyasalarda yükselişe geçti.

Günlük değişime baktığımızda;

ABD Dolar Endeksi bugün 92,96’ya çıkarak 27 Ağustos sonrası en yüksek seviyeyi gördü. EUR/USD 1,1750’ye gerileyerek aynı tarih sonrası en düşük seviyeyi test etti. AUD/USD paritesi de yine bu tarih sonrası en düşük seviyeyi gördü.

GBP/USD 1,3767’ye gerilerken USD/JPY 109,82’ye çıktı ve USD/CHF ise 0,9271 ile 2 Temmuz sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Gelişen ülke paralarından bugün dolar karşısında en çok gerileyenler Güney Afrika randı, Türk lirası, Brezilya reali ve Polonya zlotisi oldu. Kırılganlığı yüksek olan para birimlerinin tepkisinin fazla olduğu işlem gününde dolar kuru günlük bazda %1,20 primle 8,53’e çıktı. Geçen hafta 8,5260’a çıkan kur, bu hafta bu seviyeyi de aşarak 20 Ağustos sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Gelecek hafta yapılacak FOMC ve PPK toplantısı kurdaki volatilite bakımından önemli görülüyor. Piyasalarda TCMB’nin faiz indirimine gitmesi olasılığı oldukça düşük görülüyor, Fed’in ise varlık alımlarının azaltımı için daha net ifadeler kullanması bekleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz