Investing.com –  Beklentilerden iyi gelen tarım dışı istihdam verisinin ardından yükselişe geçen ABD Dolar Endeksi, Fed yetkililerinin açıklamalarıyla bugün 93,10 seviyesine çıkarak 21 Temmuz sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Fed yetkililerinden Rosengren ve Bostic, varlık alımlarının sonbaharda azaltılmasını gerektiğini çünkü kredilerdeki artışın fiyatları yükselttiğini belirtti.

ABD’de konut ve otomobil fiyatlarındaki artışta düşük faiz ve vade seçenekleri etkili oluyor Fed yetkilileri ise varlık alımları sürdükçe fiyatların artacağını bunun da dolaylı olarak enflasyonu tetiklediğini ifade ettiler.

İstihdamdaki artışın ardından şahin açıklamaların da gelmesiyle piyasalarda varlık alımlarının azaltılmasına dair beklentiler yeniden yükseldi. Bu beklentiler tahvil faizini, dolar göstergesini ve para birimlerine karşı doları yukarı çıkardı.

Dolar bugün majör paralardan euro karşısında 1,1715, yen karşısında 110,50, frank karşısında 0,9215 seviyesine yükselirken Avustralya doları ve Kanada doları karşısında yatay sterlin karşısında ise hafif düşüş yaşıyor.

Gelişen ülke paralarından bugün Güney Kore wonu ve Güney Afrika randı dolar karşısında düşüşte, diğerlerinde ise yatay seyir var ve TL de bugün dolar karşısında 8,64 yakınında yatay seyir izliyor.

Yazar: Deniz Engin

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz