Investing.com – FOMC haftası hızlı yükseliş gösteren ABD Dolar Endeksi, geçen haftayı 92,0 seviyesi altında kapattı. Endeks, yeni haftaya sakin başlarken dolar ise yeni haftanın ilk işlem gününde sakin seyir izliyor.

Dolar, bugün büyük para birimlerinden sadece sterlin karşısında düşüş yaşarken gelişen ülke paraları karşısında ise karışık seyir izliyor. Bugün zar, baht ve wone karşında yükselen dolar; ringit, ruble ve lira karşısında ise düşüşte. Günlük hareket aralığının zayıf olduğu USD/TRY kurunda Cuma günkü rekor sonrası fiyat 8,70 üzerinde işlem görüyor.

Kasım ayında sıkı para politikasının uygulanmaya başlamasıyla gerileyen kur, Şubat ayının ikinci yarısında ABD tahvil faizindeki harekete ve küresel fiyatlamaya bağlı yeniden 7,70’li seviyeye çıkmıştı. Mart PPK toplantısında beklenti üzerinde (i200 bp) faiz artırımı yapılmasıyla 7,20 seviyesi altına gerileyen kur, TCMB Başkanının görevden alınması sonrası 8,0 seviyesini aştı ve bu seviye altı hareket ise çok kısa sürdü. En son 15 Nisan’da 8,0 seviyesini test eden kur, Mayıs ayında 8,80’e çıkarak rekor tazeledi. Cuma günü de 8,8050 seviyesini aşan kur, yeni haftanın ilk işlem gününde 8,73 seviyesinden işlem görüyor.

Küresel piyasalarda Fed’in faiz artışının beklenenden önce gerçekleşeceği ihtimali fiyatlanırken gelişen ülkeler de sıkılaşma adımları atıyor. Pandemi sürecindeki geniş para politikasını yılın son çeyreğinde değiştiren TCMB’nin ise bu dönemde mevcut politikayı sözlü yönlendirme ile devam ettirmesi bekleniyor.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz