Yazar – Peter Nurse

Investing.com – Salı günü dolar, ABD enflasyon verileri öncesinde düşüş yaşadı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 93,938’e geriledi.

EUR/USD %0,1 artışla 1,1597, USD/JPY %0,4 düşüşle 112,82 olurken GBP/USD %0,1 artarak 1,3568’e yükseldi. AUD/USD ise büyük oranda 0,7420’de sakin kaldı.

Fed’in son toplantıda, faizleri artırma konusunda “sabırlı” olacağı ısrarı, Cuma günkü istihdam raporlarına rağmen dolarda düşüşe yol açtı.

Bunun sebebi, Fed fon vadeli işlemlerinin faiz artışı beklentisini gelecek yıl Temmuz’dan Eylül-Ekim’e çekmesi oldu.

Öte yandan Salı günü fabrika kapısı fiyatları ile ABD’nin enflasyon verileri açıklanmaya başlıyor. Verilerin, merkez bankasının düşünce yapısında enflasyonun çok önemli bir faktör olmaya devam ettiğini göstermesi bekleniyor.

ABD ÜFE için beklentiler, Ekim ayında aylık %0,6’ya yükselmiş olduğu yönünde. Bu da yıllık %8,7’lik büyük bir artış anlamına geliyor.

Nordea analistleri, “Enflasyonun yıl sonunda daha da yükselmesini hala mümkün görüyoruz.” dedi. “Apartment List’in yeni taşınanlar için kira verileri Ekim ayında yükselmeye devam etti ve şu anda yıllık %15,8 seviyesinde. Bu, önümüzdeki altı ay boyunca TÜFE için çok sayıda yukarı yönlü risk olduğunu gösteriyor. İkinci el araba fiyatları tekrar yükselmeye başladı. Ayrıca Covid-19 delta vakaları Noel’e kadar azalmaya devam ederse otel fiyatlarında ve havayolu ücretlerinde bir sıçrama görebiliriz.”

Bu enflasyon verilerinin yanında Salı günü bir de merkez bankacılarının konuşmaları olacak ve bu isimler arasında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ile Fed Başkanı Jerome Powell da var.

Bu arada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, zorunlu lira karşılıklarının bir parçası olarak bankaların tutmalarına izin verilen altın miktarını azaltarak yerel para birimi cinsinden kredi verenlerin merkez bankasına yatırması gereken miktarı fiilen artırmasının ardından USD/TRY %0,5 artarak 9,7250’ye yükseldi.

Banka ayrıca rezervlerine yönelik herhangi bir etkiyi dengelemek adına döviz mevduatları için zorunlu karşılık oranlarını da 200 bp artırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yükselen enflasyonla mücadele etmek için daha düşük faiz oranları arayışı içinde, genelgeçer para politikası anlayışından farklı bir yaklaşım sergiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz