Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Fed toplantısı sonucunda ABD’de faiz artışları için hala çok zaman olduğuna işaret edilmesinin ardından Perşembe günü dolar değer kaybederek iki haftanın düşük seviyesine geriledi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 düşüşle 92,157 puana geriledi.

USD/JPY %0,1 düşüşle 109,78 olurken GBP/USD %0,2 artışla bir ayın yükseği 1,3931’e yükseldi. Alman enflasyon ve işsizlik verileri öncesinde EUR/USD %0,1 artışla 1,1856’dan işlem görürken AUD/USD %0,1 artarak 0,7385’ten alıcılandı.

ABD merkez bankası, Çarşamba günü iki günlük toplantısı sonucunda, beklendiği gibi, faizleri değiştirmedi. Ayrıca aylık tahvil alımlarını azaltma kararı vermeden önce ABD ekonomisinin ilerleme kaydetmeye devam etmesi gerektiğini belirtti.

Bununla birlikte Başkan Jerome Powell’ın yorumları dolar üzerinde baskı yarattı. Powell, faizlerde artış için “daha çok yol” olduğunu ve işgücü piyasasının, varlık alımlarını azaltmaya başlamadan önce “toparlanmaya devam etmesi” gerektiğini söyledi.

Powell’ın açıklamaları yatırımcıların, ekonomi verilerini yakın markaja almaya devam edecekleri anlamına geliyor: düşüş yaşamaya devam etmesi beklenen ilk işsizlik verileri ve önceki çeyrekte %6,4 büyümeye kıyasla yıllık %8,5 büyüme göstermesi beklenen ikinci çeyrek GSYH rakamları dikkatle takip edilecek.

Nordea analistleri, “biz hala, varlık alımlarında azaltım kararının Eylül ayında alınabileceğini, Aralık’tan itibaren de alımlarda resmi bir yavaşlama olacağını düşünüyoruz” dedi. “Fed’in azaltımı 2022 yazına kadar sonlandırabilmesini bekliyoruz.”

Öte yandan teknoloji şirketlerine karşı yapılan düzenleyici baskılarından dolayı kayıp yaşayan yuanın tekrar zemin kazanması ile USD/CNY %0,3 düşüşle 6,4731’e geriledi.

Perşembe günü hissiyatı destekleyen unsur, Çin’in borsa düzenleme yetkilisinin, seçilmiş bir grup yabancı ve Çinli banka ve kurumsal yatırımcıyı arayarak gerginliği azaltmaya çalıştığını söyleyen raporlar oldu. CNBC, Çin’in şirketlerin ABD borsasında listelenmesine izin vermeye devam edeceğini bildirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz