Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Pazartesi günü dolar genel olarak sakin kaldı. İngiltere’de bugün resmi tatil.

Almanya’nın Mart ayı perakende satışları, ülkenin kısa süreliğine karantinaları gevşetmesi ile beklentileri önemli ölçüde aştıktan sonra Euro güne pozitif başladı. Şubat verileri de %1,2 olarak raporlansa da %2,7 artış yönünde revize edildi.

Bununla birlikte ülkenin Nisan ayında kısıtlamaları tekrar sıkılaştırmasından dolayı veri cephesinde Euro için hareketlendirici pek bir şey olmayabilir.

Dolar endeksi %0,1 düşüşle 91,218 oldu ve ABD ekonomisinin nispeten güçlü hali sayesinde Cuma günü elde ettiği kazançların çoğunu elinde tutmayı başardı.

Euro %0,2 artışla 1,2041 dolar olurken Kanada ve Yeni Zelanda dolarları gibi emtia dövizleri, son haftalarda görülen güçlü boğa koşusu sonrasında hafif düşüşler yaşadı.

Euro bölgesinin daha güncel verilerini, imalat satın alma müdürleri endeksi olarak alacağız. Arz Yönetim Enstitüsü’nün (ISM) PMI verileri yerel saat ile 10.00’da yayınlanacak.

Piyasalar için hafta sonu küresel bir dram yaratacak gelişmeler olmadı. Hazine Bakanı Janet Yellen bir ABD televizyonunda, Ailelere ve altyapıya yönelik yeni harcamalar yıllara yayılacağından hükümetin harcama planlarının enflasyonist bir etkisi olmadığını söyledi.

Gelişmekte olan piyasalarda Hindistan rupisi baskı altında kaldı. Dünyanın en büyük altıncı ekonomisi, yine rekor virüs ölümü paylaştı. Hindistan’ın çeşitli eyaletler hafta sonu seçimdeydi ve Başbakan Narendra Modi’nin BJP partisi, krizi yönetmedeki zayıflığına yönelik güçlü bir tepki görmüş gibi görünüyor. BJP, 90 milyon insanın yaşadığı Batı Bengal eyaletini ve Kalkota metropol bölgesini kazanma hedefinin çok gerisinde kaldı.

Dolar rupi karşısında %0,1 artışla 74,17 oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz