Investing.com – Temmuz ayını düşüşle kapatan ABD Dolar Endeksi, Ağustos ayının ilk işlem haftasında yükseliş yaşıyor. Endeks hafta balında 91,80’e gerilemesinin ardından tekrar yükselişe geçti ve bugün tarım dışı istihdam öncesinde 92,40’a çıktı.

Küresel piyasalarda gözler bugün 15.30’da açıklanacak tarım dışı istihdam verisinde. Veri setinin öneminin giderek artmasının nedeni ise pandemi sürecinde Fed’in enflasyondan önce istihdamı ana gösterge olarak izliyor olması. Pandemi başındaki rekor iş kaybının ardından son ayda en az resmi 7 milyon işsiz söz konusu ve Fed yetkilileri bu kayıpların azaltılması durumunda ekonomideki ilerlemenin istikrar kazanabileceği görüşünde.

Hafta içinde açıklanan ADP özel sektör istihdam beklentilerin yarısı kadar artarak hayal kırıklığı yaratırken haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise 385 bin kişi ile beklentilere yakın geldi. Tarım dışı istihdamın son ayda 900 bin kişiye yakın artış göstermesi bekleniyor.

Mart ayında ilk okunmada 916 bin olan tarım dışı istihdam revizyonla 770 bin olarak güncellenmişti ve eğer Temmuz’da 850 bin üzerinde bir artış olursa bu Ağustos 2020 sonrası en yüksek artış olarak kayda geçecek.

Delta varyantının etkisiyle son ayda hizmet sektöründe azalma bekleniyor, fakat toplam sektörlerle beraber artış beklentisi oldukça kuvvetli. Ücretlerde ise aylık %0,3 artışla yıllık %3,8 beklenirken işsizlik oranının da %5,7’ye gerilemesi bekleniyor.

Veri öncesi dolar, küresel piyasalarda bir miktar yükselişte, EUR/USD 1,1810, GBP/USD1,3920, USD/JPY 109,80 seviyesinde işlem görürken gelişen ülke paralarından en hızlı hareket TL çaprazında yaşanıyor. USD/TRY 8,60 ile ilk sırada yer alırken USD/ZAR ve USD/THB de bugün yükselişte.

Dolar kurundaki yükselişin fazla olmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz açıklamaları etkili oldu. Hafta başında 8,30’un altını test eden kur, bugün 8,60 üzerine çıktı ve haftalık bazda %1,5 primlendi.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz