Investing.com –  Haziran ayı içinde rekor kıran USD/TRY kuru, Temmuz ayını düşüşle kapatmaya hazırlanıyor.

Kasım 2020’de rekor tazeleyen kur, Hazine ve Maliye Bakanının istifa etmesi ile TCMB Başkanının görevden alınması ve sıkı para politikasına geçilmesiyle 3 aylık bir düşüş dönemi yaşadı. Şubat ayında yurt içinde sıkı para politikası uygulanmaya devam ederken küresel piyasalarda ABD enflasyonun fiyatlanması ve tahvil faizindeki artışla para birimlerindeki hareketlilik arttı. Şubat ayında 6,90 seviyesi altını test eden kur, tekrar 7,50 seviyesine yükseldi.

Mart ayında küresel tarafta tahvil hareketliliği artarken TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasıyla kur 8,45’i aştı. Nisan ayında kısa süreli 8,0 seviyesine gerileyen kur yeniden 8,50’ye yükseldi. Mayıs’ta 8,50 aşılarak rekor tazelendi. Haziran’da ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimi için TCMB Başkanıyla görüştüğünü söylemesiyle kur 8,80’ni aştı ve tarihi zirve yaptı.

Temmuz ayında küresel piyasalarda oynaklık zayıftı, endekslerde hareketlilik olmasına karşın döviz ve emtia tarafında düşüşler oldu. Son olarak FOMC toplantısında Fed’in güvercin açıklamalar yapması dolar göstergesini bir ayın en düşüğüne indirdi.

TL tarafında ise merkez bankası faizi 4. ayda da sabit tuttu ve yıl sonu enflasyon tahminini yükseltti. Siyasi kanatta ekonomiye dair açıklamaların da olmadığı ayda kur %3,4 geriledi (ay içi en yüksek seviye 8,7450- en düşük seviye bugün görülen 8,3915). 5 aylık yükselişinin ardından Temmuz ayını düşüşle kapatmaya hazırlanan dolar kurunun sene başı getirisi ise %13.

Yazar: Deniz Engin

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz