Investing.com –  Geçtiğimiz haftayı istihdam etkisiyle kapatan piyasalarda dün de istihdamın havası devam etti, bugün ise ABD Dolar Endeksi 93,0 seviyesine çıkarak son iki haftanın zirvesini gören dolar, gelişen ülke paraları karşısında geriliyor.

Geçtiğimiz hafta risk iştahının azalması ve dolardaki yükseliş ile haftayı kayıpla kapatan gelişen ülke paraları bugün sınırlı bir toparlama gösteriyor. Günlük bazda en iyi seyir TL’de görülürken wone ve zar ise negatif ayrışıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz konusunda tekrar açıklamalarda bulunması ve enflasyonun da yükselmesine karşın merkezin faiz artırımı yapmayacağı beklentisi USD/TRY kurunun yeniden 8ü60’lı seviyelere çıkmasına neden oldu. Doların da istihdam verisiyle güçlenmesiyle 8,67’ye çıkan kur, bugün 8,60’ın altını gördü. Kurdaki düşüşte GOP’lardaki seyir ve yaklaşan PPK toplantısının etkisi var. Piyasalar, faiz artırmayan merkez bankasının siyasi talebe karşın faizi sabit tutmasını bekliyor.

Bu yılın ilk yarısında %17 primlenen kur, Temmuz ayında bir miktar gerilese de bu ay yeniden yükselişe geçti ve yıllık bazda TL, %15 kayıpla en çok değer kaybeden ikinci gelişen ülke parası oldu.

PPK öncesi yatırımcıların beklemede olması ve GOP’lardaki iyimserlikle gerileyen kurda 8,48-8,50 aralığı destek, 8,74 seviyesi ise direnç olarak takip ediliyor.

Dolar kuru Haziran ayında 8,80’i aşarak tarihi zirve yapmıştı.

Yazar: Necdet Erginsoy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz