ANKARA, 6 Mayıs (Reuters) – Dolar/TL geçen haftaki sert dalgalanma sonrası bu hafta 8.3 etrafında daha yatay bir seyir izlerken Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün sonuçları açıklanacak faiz kararı takip ediliyor.

Reuters anketine katılan 18 kurumun tamamı Mayıs ayında TCMB’nin politika faizini %19 seviyesinde sabit bırakmasını bekliyor. Bu beklentide yaklaşık 2 yılın zirvesine ulaşan enflasyondaki yüksek seyir öne çıkıyor. Ankette ilk faiz indirimine ilişkin beklentilerde ise yılın üçüncü çeyreği öne çıkıyor.

Bankacılar TCMB faiz kararı öncesi dün beklenti anketini takip ederken ankette yıl sonu, 12 ve 24 aylık enflasyon beklentilerinde bozulma belirginleşmiş durumda.

Beklenti anketinde, yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anketteki %13.12’den %13.81’e yükselirken 12 aylık beklentiler %11.26’dan %11.81’e, 24 aylık beklenti %9.55’ten %9.99’a yükselmiş durumda.

Dolar/TL’de geçen hafta başında ABD ilişkilerine ilişkin endişelerle yaşanan 8.5 üzerindeki tarihi rekora doğru yükseliş yerini 8.3 etrafında daha sınırlı dalgalanan bir seyre bırakmış durumda.

Dolar/TL TRYTOM=D3 bu sabah saat 09.03’te 8.3200/8.3270 seviyesinde. Euro/TL aynı saatte 9.9911/10.0007, sepet bazında TL 9.1555/9.1639 düzeyindeydi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Bugün için TCMB’den beklenti faizlerin sabit tutulması yönünde. Beklenti anketi dün gösterdi ki enflasyon beklentilerinde görülen bu bozulma düzeyi ile bugün bir faiz indiriminin maliyeti çok çok yüksek olur. O nedenle fiyatlamaların içinde de açıkçası belirgin bir indirim beklentisi bulunmuyor. Bu çok sınırlı da olsa TL pozitif” dedi ve ekledi:

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) TL’deki değer kaybının da etkisiyle Nisan ayında %17.14 ile 2 yılın rekor seviyesine yükselirken bu seviyeyi zirve olarak tanımlayan TCMB önümüzdeki aylarda enflasyonda düşüş bekliyor.

Piyasa beklentisi ise zirvenin Mayıs ya da Haziran’a sarkabileceği, TCMB’nin yıl sonu beklentisi olan %12.2’inin ise oldukça iyimser olduğu yönünde. Reuters anketinde enflasyona ilişkin yıl sonu beklentileri son iki ayda belirgin yukarı revize edilerek %14’e yükseldi.

Öte yandan dün Reuters’da yayımlanan bir haberde de dikkat çekildiği üzere koronavirüs nedeniyle 17 Mayıs’a kadar sürecek kısıtlamaların enflasyon üzerindeki etkisini değerlendiren ekonomistlere göre, bu dönemde satılamayan bazı ürünlerin fiyatlarında değişim olmaması Mayıs ayı özelinde bu ürünlerin etkisiyle enflasyonun daha düşük çıkmasına neden olabiliceği yönünde. Pandemi başında da görülen bu etkinin kapanmanın sona ereceği Haziran ayında ortadan kalkması bekleniyor. ekonomistler enflasyon üzerindeki risklerin hâlâ yukarı yönlü olduğuna dikkat çekiyorlar. Üretici fiyatlarındaki artışın %35’i aşması bunun belirli bir gecikmeyle de olsa tüketici fiyatlarına da yansıyabileceğini belirten ekonomistler en çok TL’de yeni bir değer kaybından endişe ediyorlar.

Küresel Piyasalar

Asya borsaları güçlü ekonomik toparlanma umuduyla yatırımcıların büyümeye duyarlı hisselere yönelmesiyle yükselirken, emtia fiyatları son yılların en yüksek seviyelerine yakın seyrini korudu.

Dolar ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde iki haftanın zirvesine yakın seyretti. Yarın açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi Fed’in ekonomiye verdiği desteği ne zaman geri çekeceğine dair ipucu verebilir.

Doların başlıca para birimleri karşısında seyrini izleyen endeks önceki seansta 19 Nisan’dan bu yana en yüksek seviyesi olan 91.436’ye kadar yükseldikten sonra sınırlı değişim göstererek 91.316’da bulunuyor.

Dün açıklamalarda bulunan üç kıdemli Fed yetkilisinden Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ABD’nin ekonomik büyümesi konusunda birkaç ay öncesine göre daha iyimser olsa da, gevşek para politikasının bir süre daha devam etmesini beklediğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz