Investing.com – Son FOMC toplantısında Fed’in varlık alımlarına devam kararı vermesi ve parasal desteğin de süreceğini açıklamasıyla küresel piyasalarda risk iştahı arttı.

Doların zayıfladığı, gelişen ülke paralarının da yükseldiği bu dönemde TL, dolar karşısında 11 Haziran sonrası en yüksek seviyeye çıktı.

Son bir hafta düşüş yaşayan USD/TRY kuru, bugün gün içinde 8,30’un altına gerilemesinin ardından tekrar yönünü yukarı çevirdi ve 8,42’ye çıktı. Gelişen ülke paralarından baht ve rublenin düştüğü diğerlerinin yükselmeye devam ettiği bugün TL, en çok düşen para birimi oldu.

Bugün açıklanan TÜFE’nin faiz ile aynı seviyeye gelmesine karşın TCMB’nin yakın toplantıda faizi artırmayacağı beklentisi kurdaki son bir haftalık düşüşü durdurdu.

Haziran ayı başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Temmuz – Ağustos aylarında faiz indirimi olabileceğini açıklamasının ardından TCMB, enflasyondaki yükselişi gerekçe göstererek Temmuz’da faiz artırmadı. Piyasalar, ÜFE’deki rekor seviyenin enflasyondaki yükselişin devam edeceğine işaret etmesi nedeniyle Ağustos’ta %19’un aşılmasını bekliyor. Bu noktada enflasyon üzeri faiz politikası uygulanacağını söyleyen Merkez Bankasının Ağustos’ta nasıl bir karar alacağı beklenirken, piyasalardaki genel kanı pas geçilmesi yönünde.

Yazar: Necdet Erginsoy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz