Investing.com –  Mart ayında TCMB’nin 200 bp faiz artırması ile 7,21 seviyesine gerileyen USD/TRY kuru Ağbal’ın görevden alınmasının ardından 8,46’ya yükseldi. Bu hızlı yükselişin ardından kısa süreli 8,0 seviyesi altına gerileyen fiyat, ayı 8,20 seviyesi üzerinde %10’luk yükselişle kapattı. Nisan ayı içinde de 8,0 tabanını koruyan kur ayı yükselişle tamamladı.

Mayıs ayının ilk işlem gününde 8,30 üzerine çıktıktan sonra günü 8,25 seviyesinde kapattı. Bugün kur, en düşük 7,2465’i görmesinin ardından yönünü yukarı çevirdi ve 8,3466’ya çıktı. Küresel tarafta dolarda yeniden toparlanma görülmesi ile gelişen ülke paralarında düşüş yaşanıyor ve bugün tamamında düşüş var, ancak TL, günlük bazda en çok düşen gelişen ülke parası olarak negatif ayrışıyor. TL’nin Mart sonrası kırılganlığını artıran gerekçe olarak ise merkezin yüksek enflasyona karşın yakın vadede para politikasında değişikliğe gideceği beklentisi olarak gösteriliyor.

TCMB Başkanının görevden alınmasının ardından 8,46 ve 8,48 seviyelerine çıkan kurda bu aralık önemli direnç bölgesi olarak görülüyor. Bu hafta yapılacakPPK toplantısı öncesinde ise kurdaki yüksek seyrin korunması bekleniyor.

Merkezin %17’yi aşarak yaklaşık iki yılın zirvesine çıkan enflasyon nedeniyle bu ayki toplantıda faizleri sabit tutması bekleniyor, ancak gerek siyasi taraftaki düşük faiz isteği gerekse karar metnindeki şahin ifadelerin çıkarılması ve piyasaların bu nedenle yıl içinde faiz indirimi beklemesine karşın sürpriz bir faiz artışının ise TL’nin kayıplarının bir kısmını silmesini sağlayacağı düşünülüyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz