Dolar/TL gece saatlerinde yükseliş atakları gösteriyor

Investing.com – Dolar/TL Asya senasında 18,74’e yükseldi.

Bu hafta gün içi süreçlerde 18,58 yakınında yatay seyir izleyen kur, gece kapanış ve sonraki gün süreç açılış saatlerinde süratli ataklar gösteriyor. Bu hafta içinde Asya seansında sırasıyla 18,65, 18,68, 18,73 denemeleri yapan kur, gün içinde 18,57 – 18,59 aralığında hayli dar bantta fiyatlanıyor.

Dolar/TL bu yıl içinde dar bant hareketlerini Mart – Nisan devrinde 14,80 yakınında gösterdi. Akabinde Mayıs’ta hem yurt içinde enflasyon suratının artması hem de Fed tesiriyle 16,40’a çıktı.

Haziran ayında fiyat 17,20 yakınında yatay seyir izledi, fakat o periyotta de bugünlerde yaşandığı üzere 17,70’lere ani hareketler görüldü.

Son olarak Ağustos ayında Merkez Bankasının orta verdiği faiz indirimine devam etmesiyle 18 üzerine çıkan dolar kuru, Eylül toplantısına kadar 18,20’lerde yatay seyretti. Bu periyotta gün içi ani yükselişler yaşanmadı.

Eylül’de Merkez Bankasının faiz indirimini sürdürmesiyle 18,36 rekorunu aşan kurda birinci süratli hareket, Türkiye’deki kamu bankalarının da Rus ödeme sistemi Mir’i askıya aldığı haberiyle geldi. Fiyat 18,76’ya çıktı.

Son iki haftalık devirde süreçler yurt içi saatlerde 18,50’lerde yatay, ama kapanış ve açılış saatlerinde oynak.

Daha evvelki süreç hareketleri göz önüne alındığında ani reaksiyonların alımları desteklediği görülüyor. Bu düzeylerden gelecek yeni bir yükseliş ise kurda rekor tazelenmesi riski yaratıyor.

Yazar: Deniz Engin

 

Previous Article

Binance Chain siber atağa uğradı: Süreçler durduruldu

Next Article

ABD piyasaları kapanışta düştü; Dow Jones Industrial Average 2,11% paha kaybetti

You might be interested in …