Dolar/TL gün içinde ani yükselişler gösteriyor

Investing.com – Dolar/TL’de gün içi ani hareketler devam ediyor. Kur bugün Asya seansında ve gün içi süreçlerde 18,65 üzeri denemeler yaptı.

Geçen hafta 18,76’ya çıkarak tarihi tepeyi gören kur, geri çekilmelerde 18,40’lı düzeyleri korurken süreçler 10,58 yakınında dengeleniyor, lakin gün içinde üst taraflı kısa müddetli alımlar kendini gösteriyor.

Küresel para piyasasında bu hafta doların doruktan gerilemesi ile yaşanan toparlanma bugün yine yerini düşüşe bıraktı. ABD’de özel kesim istihdamının beklentileri aşması dolar endeksini üst taşıdı. Endeks bugün %1 primle 111 düzeyini aşarken euro %1,2, sterlin %1,5, Avustralya doları, Kanada doları ve frank da dolar karşısında %1’ yakın kıymet kaybediyor.

Gelişen ülke paralarından bugün en çok düşüş Macaristan forinti, Meksika pesosu ve Güney Afrika randında yaşanırken TL yatay seyrediyor. Lakin dolar/TL düzey olarak rekordan süreç gördüğü için alımların artmasıyla yeni tepeler görülebilir.

Türkiye İktisat Modelinden dönüş yok

Son günlerde faizin daha da düşürülmesi gerektiğini, bu hususta Merkez Bankasının gelecek toplantılarda da faiz indirimine devam etmesi gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, uygulanan iktisat siyasetinin dünyada da kabul görmeye başladığını belirtti.

Bugün parti toplantısında konuşan Erdoğan, “Uluslararası kuruluşlar gerisi gerisine bizim uyguladığımız iktisat programı teyit eden, yalnızca faiz yükseltmeyle problemleri çözme üzerine şurası sistemi eleştiren açıklamalar yapıyor. Dünyanın önde gelen iktisatçıları ile ülkemizdeki tek tük de çıksa, vicdan sahibi ekonomistler de birebir çizgiye gelmeye başladılar. Türkiye’yi başka pek çok başlık üzere bu bahiste da dünyada öncü bir yere getirmiş olmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Yazar: Deniz Engin

Previous Article

Euro Bölgesi’nde hizmet kesimi pandemi sonrası en makus periyodu yaşıyor

Next Article

ABD piyasaları kapanışta düştü; Dow Jones Industrial Average 0,14% bedel kaybetti

You might be interested in …