Investing.com –  Salı günü 13,52 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gören USD/TRY kuru dün gün içinde %10 geriledi ve 11,57’ye indi. Kurdaki hızlı düşüşte kamu bankalarının döviz işlemleri yapması ve Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında ticaret anlaşmasının imzalanması etkili oldu. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile Anlaşmaların İmza Töreni’ni canlı olarak yaptılar.

Dün, TCMB ve Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında mutabakat zaptı imzalandı. Merkezin yaptığı açıklamada merkez bankacılığı konularında iş birliğinin geliştirilmesine zemin oluşturmak üzere bir Mutabakat Zaptı imzalandığı belirtildi.

Cumhurbaşkanının piyasalarda endişe yaratan açıklamaları ve merkezin faz indirimine devam etmesi ile rekor seviyeye yükselen kurda, bugün fiyatlama 12,0 seviyesi üzerinde. Dün ABD verilerinin beklentilerden iyi gelmesi ile ABD Dolar Endeksi yıl içi zirveye çıkarken EUR/USD paritesi de yılın en düşük seviyesine geriledi ve gelişen ülke paralarında düşüş oldu. TL, bu düşüşü dün yaşamadı, fakat kur bugün tekrar 12,00 – 12,20 aralığında %1 oranında primli işlem görüyor.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz