Investing.com – Haziran ayında 8,80’i aşarak tarihi zirve yapan USD/TRY kuru, Temmuz ayına 8,70’ten başladı ve bayram öncesi 8,47’ye gerileyerek son bir ayın en düşük seviyesini gördü. Bu düşüş sonrası 8,50’li seviyelerde işlem gören kurda, aralık ve hacim oldukça düşük.

Ayın son işlem haftasında küresel piyasalarda FOMC toplantısı en önemli gelişme olarak takip ediliyor. Bugün TSİ 21.00’de yapılacak toplantıda faiz oranında ve varlık alımında değişiklik beklenmezken artan vaka sayısı nedeniyle komitenin güvercin ifadelerini sürdürmesi bekleniyor.

21.30’da konuşacak Fed Başkanı Powell’ın enflasyondaki yükselişi geçici bulduklarını, istihdamın desteklenmeye devam edilmesi gerektiğini ve para politikasında ani bir değişiklik yaratacak ortam olmadığını tekrarlaması beklenirken en çok ise tartışmaya açılan varlık alımlarında dair açıklama takip edilecek.

Bir önceki toplantıda varlık alımlarının azaltılmasını tartışmaya açan komitenin bu ay da 120 milyar dolarlık alımı sürdürmesi bekleniyor, fakat kısıtlama için işaret edilecek en yakın takvim fiyatlamada etkili olacaktır.

FOMC öncesi ABD Dolar Endeksi 92,50 yakınında işlem görürken gelişen ülke paralarının da çoğu bugün dolar karşısında sınırlı pozitif fiyatlanıyor. Dolar kurunda ise 8,56 yakınındaki seyir devam ediyor. Aylık bazda Şubat-Haziran dönemini yükselişle geçiren kur, bu ayı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor, fakat fiyat olarak rekor seviyenin yaklaşık 20 kuruş kadar altında işlem görmesi yükseliş riskini de canlı tutuyor.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz