Investing.com – Cuma günü 10,0 seviyesine çıkan USD/TRY kuru yeni haftada da rekor tazelemeye devam ediyor. Fiyat önceki dakikalarda 10,22’ye çıkarak yeni zirveyi görürken EUR/TRY kuru da 11,61 ile tarihi zirveyi gördü ve yarım dolar yarım eurodan oluşan sepet kur da 11,0 seviyesine yaklaştı.

Türk lirasında yaşanan değer kaybının hızlanmasıyla bugün önemli paralardan sterlin 13,73’e frank ise 11,03’e çıkarak rekor kırdı.

Dünyada yükselen enflasyon nedeniyle merkez bankalarının faiz artırımına gittiği bu süreçte Türkiye, yüksek enflasyona sahip olmasına karşın faiz indirimi yapan tek ülke. TCMB, Eylül’de 100 bp, Ekim’de de 200 bp faiz indirdi ve böylelikle politika faizi %16’ya inerek %20 enflasyonun altında kaldı. Liranın reel getirisinin olmaması ve faiz indiriminin bu ay da devam etmesinin beklenmesi değer kaybının en önemli nedeni.

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, bugün katıldığı toplantıda “Enflasyon cephesinde arzuladığımız seviyede değiliz, enflasyonla mücadeleyi kararlı ve bütüncül bir anlayışla sürdürdüğümüz ölçüde döviz kuru istikrara kavuşacak ve ülke risk primimiz düşecek. Bakanlık olarak enflasyonla mücadele kararlılığımızı çok net bir biçimde gösteriyoruz. Gerektiğinde makro ihtiyati tedbirleri gecikmeden alıyoruz. Güçlü kamu maliyesi, makroekonomik istikrarın en önemli dayanaklarından biri olmaya devam edecektir.” açıklamasında bulunurken dövizdeki yükselişe dair bir açıklama yapmadı. Perşembe günü yapılacak PPK toplantısı öncesinde oynaklığın devam etmesi bekleniyor.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz