Investing.com – Mayıs ayının ilk işlem gününe yükselişle başlayan USD/TRY kuru, günün ilk yarısında 8,3355’e yükselmesinin ardından 8,30 yakınında işlem görürken EUR/TRY de 10,0 seviyesi üzerinde işlem görüyor.

Mart ayında TCMB Başkanı’nın görevden alınması ile 8,46’ya çıkan dolar kuru, geçen hafta da 8,48’e çıkarak Kasım ayında görülen rekor sonrası zirveyi gördü. Euro kuru ise geçen hafta 10,27 ile rekor tazeledi.

Döviz kurlarında yaşanan yükselişte para politikasına dair belirsizlik, yabancı çıkışları ve dövize olan talep etkili olurken enflasyondaki yükseliş de kurdaki fiyatlamayı etkiliyor.

Bugün açıklanan Nisan enflasyonu %17’yi aşarak son 23 ayın zirvesine çıktı ve %19 olan faiz ile aradaki makas da daraldı. TL’nin enflasyon bazlı reel getirisinin çok düşük olması ise döviz ve altına olan talebi artırıyor.

Yüksek gelen enflasyon verisinin ardından TCMB’nin bu ay faiz indirimine gitmemesi, en kötü ihtimalle faizleri sabit bırakması beklenirken gerek yurt içinde döviz kurunun yüksek olması gerekse küresel emtia ve gıda fiyatlarındaki artışın etkisiyle enflasyonun Mayıs’ta da yükselmeye devam etmesi bekleniyor. Bu nedenle merkezin para politikasında değişikliğe gitmesine de yakın vadede pek ihtimal verilmiyor. Ancak Cumhurbaşkanı kararı ile başkanların görevden alınmasının hemen ardından faiz indirimine gidilmesi piyasalarda yılın kalanında yine faiz indirimi politikası uygulanacağı düşüncesinin güçlü kalmasına neden oluyor.

Sene başı itibarıyla dolar kur %11, euro kuru ise %10 yükseldi.

Dolar kurunda haftalık bazda Mart ve Nisan ayı içinde test edilen 8,46-8,48 bölgesi direnç, 8,13 – 8,07 aralığı  ise destek olarak izleniyor.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz