Dolar/TL’de 18,60 üzeri denemeler sıklaşıyor

Investing.com – Dolar/TL tarihi yüksek düzeylerde süreç görmeye devam ediyor. Bu hafta 18,60’lı düzeyleri test eden kurda bu sabah tekrar 18,68 denemesi yapıldı.

Ağustos ayında Merkez Bankasının faiz indirmesi ile 18 düzeyi üzerine çıkan dolar kuru, kademeli olarak 18,50 üzerine yerleşti ve gün içinde ani ataklar gösteriyor.

Dolar endeksinin 20 yılın doruğundan gerilemesi ve euro/doların yine 1’e çıkmasına rağmen gelişen ülke paralarındaki toparlanma zayıf. Bunun sebebi ise risk iştahının düşük olması. Rusya – Avrupa ve ABD – OPEC+ üyeleri ortasındaki gerginliğin artması piyasalardaki risk iştahını azaltıyor.

TL tarafında enflasyonun ve ticaret açığının yükselmeye devam etmesi baskının da artmasına neden oluyor. Öte yandan Cumhurbaşkanının faiz indiriminin devam etmesi gerektiğini söylemesinin akabinde piyasalar Merkez Bankasının Ekim toplantısında da faizleri düşürmesini bekliyor. Rekor açık düzeyde olan enflasyon – faiz makasının genişlemesi TL’deki kırılganlığı da derinleştirebilir.

Geçen hafta içinde 18,76 ile tarihi tepeyi gören kurda 18,50 altı denemelerin hudutlu kalması alımların devam ettiğini gösteriyor. Bu düzeylerden gelecek her yükseliş yeni rekora neden olabilir.

Yazar: Necdet Erginsoy

Previous Article

Fitch, İngiltere’nin kredi notu görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirdi

Next Article

Sasa Polyester, iki şirketten SASA payı alımına karar verdi

You might be interested in …