Investing.com – Dolar/TL kuru önceki dakikalarda 10,28 seviyesini aşarak yeni zirveyi görürken euro/TL kuru da bugün 11,66 ile rekor tazeledi.

Yurt içinde dövizdeki hareketliliğin artmasında geçen ay beklenti üzerindeki faiz indirimi ile büyükelçilerle yaşanan gerginlik etkili olmuştu ve TL, 25 Ekim’de dolar karşısında 9,85 seviyesine gerilerken ruble, rand, zloti gibi gelişen ülke paraları karşısında da tarihi düşük seviyeye gerilemişti.

Kasım ayındaki duruma baktığımızda;

Küresel tarafta ABD Dolar Endeksi bu ay %2’ye yakın yükselerek son bir yılın en yüksek seviyesine çıktı ve EUR/USD bu ay %2 gerilerken gelişen ülke paralarında düşüş oldu, fakat en sert düşüş %7 ile Türk lirasında oldu. TL, bu ay dolar karşısında %7 geriledi ve fiyat rekoru gördü.

TL’nin en çok düşen para birimi olmasının nedeni dünyada ve yurt içinde yükselen enflasyona karşı TCMB’nin faiz indirerek gevşek para politikası uygulaması. Haziran’da Fed’in varlık alımlarını azaltmayı gündeme alması ve sonrasında da enflasyonun dünyada yükselmeye devam etmesiyle Romanya, Macaristan, Brezilya, Norveç, Rusya, Polonya gibi birçok ülke faiz artışına başladı. Büyük ekonomilerden ise İngiltere Aralık sinyali verirken Fed bu ay varlık alımlarını azaltmaya başladı. Bu dönemde dünyada sadece Türkiye’nin ters para politikası uygulaması enflasyona karşı TL’yi savunmasız bırakıyor. Ayrıca dönem dönem ABD ile gerginliğin artması ve siyasi taraftan da ekonomiye dair yapılan açıklamalara piyasalar TL negatif tepki veriyor.

Perşembe günü yapılacak PPK toplantısında merkezin faiz indirimine 100 bp oranında devam etmesi bekleniyor. Bu beklenti de bu hafta TL’nin düşüşünde etkili oluyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz