Investing.com –  USD/TRY ve EUR/TRY kuru bugün %12’den fazla  yükselerek rekor kırmaya devam ediyor.

Dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından 11,47 ile zirve yapan dolar kuru bugün 12,85’e çıktı. Dolar kurundaki günlük yükseliş oranı %12’yi aştı ve sene başı yükseliş oranı da %72’ye çıktı. Dolar kuru 2001 yılında %100 üzerinde yükselmesinin ardından bu yıl %70 yükselerek 20 yıl sonraki en hareketli dönemi yaşıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün kabine toplantısının ardından ekonomik kurtuluş savaşı tanımlaması yaptı ve kurdaki yükselişi fırsat olarak değerlendirdi. Bugün ise MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Türkiye faiz kamburundan kurtulmalıdır. Hükümetin izlediği ekonomi politikası doğrudur. Bunun üzerinden felaket tellallığı yapmak kötü niyetliliktir.” dedi.

TCMB’nin faiz indirimi ile başlayan süreç siyasilerin açıklamaları ile devam ediyor ve siyasilerden gelen açıklamalarla döviz kurundaki tansiyon giderek yükseliyor. Piyasalar, küresel ekonomik görünüm ve enflasyon nedneiyle neredeyse tüm merkez bankalarının sıkı para politikası uyguladığı bu dönemde merkezin faiz indirmesinin riskleri artıracağı görüşünde. Fakat hem merkezin faiz indirimine devam etmesi hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimlerinin süreceğine dair beklenti oluşturan açıklamaları TL’nin döviz karşısında rekor düşük seviyeye gerilemesine neden oluyor.

Bugün VİOP’ta döviz ve altın işlemlerinde vadelilerin üst limitleri artırıldı ve işlemlerde tavan seviyeler görüldü.

Yazar: Necdet Erginsoy

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz