Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Çarşamba günü dolar yükseldi ancak Çin ve Euro bölgesinden gelen zayıf ekonomi verilerinden sonra üç haftanın en düşük noktasına yakın kaldı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 92,745’e yükseldi. Salı günü 6 Ağustos’tan beri ilk kez 92,395 puana geriledi.

EUR/USD, önceki seansta 5 Ağustos’tan beri gördüğü en yüksek seviye olan 1,1845’e ulaştıktan sonra %0,1 düşüşle 1,1799’a geriledi. USD/JPY %0,2 artışla 110,22 olurken GBP/USD 1,3757’ye yükseldi. Riske hassas AUD/USD ikilisi ise %0,2 artarak 0,7330’dan işlem gördü.

Çin’in Caixin imalat satın alma müdürleri endeksi Ağustos ayında 49,2 puana düşerek 2020 nisan ayından beri ilk kez küçülme bölgesine girdi. Rapor, Çin’in, yeni virüs dalgasını kontrol altına almak için geçen ay katı tedbirler uygulamasının ardından ülkedeki büyüme ivmesinin yavaşladığına işaret ediyor. USD/CNY 6,4617’ye yükseldi.

İvmede yavaşlama işareti, Almanya’nın verilerinde de görülüyordu. Temmuz ayında perakende satışlar, ay bazında %5,1 ile beklenenden daha büyük bir düşüş yaşadı. Buna rağmen Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos ve politikacılar Robert Holzmann ve Klaas Knot’un iyimser yorumları, ECB politikasının yıl sonuna doğru biraz daha kısıtlayıcı hale gelme olasılığına işaret etti.

Bununla birlikte akıllarda, ABD’nin Cuma günü yayınlanacak olan Ağustos ayı istihdam raporu var.

ING analistleri, “bu aşamada Eylül ayında, alımların azaltılacağına dair yapılacak bir duyuru, büyük oranda bu haftanın ABD istihdam raporuna bağlı olacak” dedi. “Güçlü bir rakam daha, dolara bir nebze destek verebilir.”

İstihdam raporunun Ağustos ayında yaklaşık 750.000 artış yaşandığını göstermesi bekleniyor. Bu güçlü bir rakam ancak yine de 943.000 büyüme gösteren bir önceki aya göre bir düşüş olacak. ADP’nin özel sektör istihdam raporu, TSİ 15.15’te paylaşılacak.

Cuma günü Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmaları dolara zarar verdi. Powell, merkez bankasının bu yıl varlık alımlarını azaltmaya başlayabileceğine ancak yakın zamanda faizleri artırmaya başlama planı olmadığına işaret etti.

ING ekledi: “FOMC’da varlık azaltımı ve sıkılaşma arasındaki bağı koparma eğilimi var ve 2022’deki bir faiz artırımı konusunda belirsizlik olduğunu düşünürsek (ki bizim ekonomistlerimizin bir kısmı hala böyle tahmin ediyor) bu durum en nihayetinde doları baskılayabilir.”

Amerikan dolarını baskılayan diğer şey, altı ayın düşük seviyesinde gelen Conference Board tüketici güveni endeksi oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz