Investing.com – Dün akşam saatlerinde TL’deki düşüşle yükselişe geçen döviz kuru bugün rekor tazeledi. USD/TRY 8,5910, EUR/TRY 10,4692 ve GBP/TRY 12,1785 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Küresel tarafta doların belirgin bir yükseliş göstermemesi ve gelişen ülke paralarında da keskin bir kayıp olmamasına karşın TL, negatif ayrışarak majör paralar karşısında tarihi dip seviyeye geriledi.

TCMB Başkanı’nın görevden alınmasının ardından %10 yükselen kur, Mart ayı ortasındaki bu yükselişi sonrası 8,0 tabanını korudu ve kademeli olarak 8,40’lı seviyelere yükseldi. Dün ise 8,54’ü aşmasının ardından bugün 8,58 rekorunu da aştı.

Şu dakikalarda Türkiye Bankalar Birliğinin 64. Genel Kurulunda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Hanehalkının dolarizasyon eğiliminin bir miktar gevşediğini görüyoruz.” dedi, fakat dün açıklanan son veriler yurt içinde döviz mevduat hesaplarındaki yükselişin devam ettiğini gösteriyor. Elvan ayrıca, “En temel önceliklerimizin fiyat istikrarının sağlanması, cari açığın kontrol altına alınması ve işgücü piyasasının canlanmasıdır.” ifadelerine yer verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın konuşması devam ediyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz