Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Pazartesi günü yükseldi. Asya’nın bazı ülkelerinde görülen yeni Covid-19 salgınlarına dair endişeler, güvenli liman olan doları destekledi. Bununla birlikte Fed’in son toplantısına ait tutanaklar öncesinde getiriler sınırlı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 90,382 oldu.

EUR/USD %0,1 düşüşle 1,2130’a gerilerken dört aylık karantina sonrasında İngiltere ekonomisi yeniden açıldıktan sonra iki buçuk ayın yükseğini gören GBP/USD %0,1 kayıpla 1,4090 oldu. USD/JPY %0,1 düşüşle 109,30’dan işlem görürken AUD/USD %0,3 kaybederek 0,7753’ten alıcılandı.

Hindistan Covid-19 salgınından büyük zarar görüyor. Yeni bir koronavirüs varyantı, günlük enfeksiyonları 400.000’in üzerine çıkardı.

Pazartesi günü yeni koronavirüs vakalarında düşüş raporlansa da Hindu gazetesinde yapılan alıntıya göre Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başuzman Soumya Swaminathan, “ülkenin zirve yaşamamış daha çok bölgesi var” dedi.

Buna ek olarak Japonya, Singapur ve Tayvan, yeni kısıtlama tedbirlerini duyurarak Hindistan’daki türün Asya’ya yayılacağı korkularını artırdı ve Amerikan dolarında artışa yol açtı.

Bununla birlikte bu artışlar sınırlı oldu. Yatırımcılar Çarşamba günü yayınlanacak olan Nisan ayı Fed toplantısının tutanaklarını bekliyor.

ING analistleri, “artan fiyatlar açıkça dünya genelinde yaşanan bir olay olup biz Fed’in, belirttiğinden daha erken (belki, Fed’in öngörüsü olan 2024 yerine 2023’ün ilk çeyreği) faiz artırımı yapmak zorunda kalacağında hemfikir olsak da hızlı bir sıkılaşma mümkün görünmüyor” dedi.

“Bu, önümüzdeki aylarda USD’nin ana etkenlerinin, epey negatif reel faizler ve toparlanan küresel ekonomi olabileceği anlamına geliyor.”

Öte yandan USD/CNY paritesi, Çin’in endüstriyel üretiminde yavaşlama olduğunu ve perakende satışların tahminlerin altında kaldığını gösteren verilerin ardından %0,1 artışla 6,4396 oldu.

USD/HUF %0,2 düşüşle 291,50 oldu ve EUR/HUF %0,2 gerileyerek 354,03’ten işlem gördü. Macaristan merkez bankası başkan yardımcısı Barnabas Virag, ekonomi Haziran’dan itibaren tamamen açılacağından bankanın artan enflasyon riskleri ile mücadele için kısa vadeli faizleri tedbirli bir şekilde düzenleyeceğini söyledikten sonra forint 17 ayın yükseğine çıktı.

Bu, merkez ve doğu Avrupa merkez bankalarının genel temasının bir parçası. Artan enflasyon seviyelerini dert edinip dövizi koruma ihtiyacı duyarlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz