Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Perşembe günü yükseldi. Fed’in yakın vadede büyük tahvil alım programını azaltma konusunu tartışması gerekeceğine ve böylece para politikasını sıkılaştıracağına işaret eden açıklamalar da doları destekledi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 90,065 oldu.

EUR/USD 1,2191 olurken GBP/USD hafif düşüşle 1,4116’ya geriledi. AUD/USD 0,7739’da sakin seyretti.

Birçok Fed yetkilisi bu hafta yaptıkları konuşmalarda enflasyon baskılarının, merkez bankasının para politikasını daha kısa bir zamanda sıkılaştırmak zorunda kalmasına yol açacağı endişelerini yatıştırmaya çalıştı.

Ancak ABD dövizi, Fed Denetleme Başkan Yardımcısı Randal Quarles’in açıklamalarından destek aldı. Ona göre ekonomi büyük gelişme göstermeye devam ederse merkez bankası, tahvil alımlarını azaltma konusunu tartışmaya başlamak zorunda kalacak.

“Önümüzdeki aylarda ekonomik büyüme, istihdam ve enflasyon beklentilerim gerçekleşirse FOMC için önümüzdeki toplantılarda varlık alım temposunu yeniden düzenleme planlarımızı tartışmaya başlamak önemli olacak.”

Değişiklikleri tartışmakla uygulamak arasında hala çok büyük fark olsa da bu, kıdemli bir Fed yetkilisinin ağzından hissiyattaki değişimi temsil ediyor.

ABD getirileri hafif artışlar yaşadı, 10 yıllık Hazine getirisi %1,58’e yükselerek doları destekledi.

Perşembe günü paylaşılacak önemli birkaç ekonomi verisi var: haftalık işsizlik başvuruları, ilk çeyrek GSYH ve dayanıklı mal siparişleri bu veriler arasında ancak ilgi, Cuma günü paylaşılacak olan kişisel tüketim harcamaları endeksinde olacak.

Ekonomistlerin çekirdek harcamalar için beklentisi, bir önceki ay yaşanan yıllık %1,8 artışa kıyasla nisan ayında yıllık %2,9’a yükselmiş olduğu yönünde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz