Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Çarşamba günü dolar yükseldi ancak ABD enflasyon verileri öncesinde hala düşük seviyelere yakın.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 artışla 90,287 oldu. Salı günü 26 Şubat’tan beri ilk kez 90,130 puana düşmüştü.

EUR/USD %0,2 düşüşle 1,2127 olurken USD/JPY %0,2 artarak 108,83 puana yükseldi. AUD/USD %0,5 düşüşle 0,7804’e gerilerken NZD/USD %0,6 kaybetti ve 0,7234’ten işlem gördü.

Yatırımcılar şimdi ABD’nin son tüketici enflasyonu verilerini bekliyor. Yıllık bazda fiyatlarda %3,6 artış bekleniyor ve gerçekleşirse Eylül 2011’den bu yana görülen en büyük artış olacak.

Hisse senedi piyasaları, yüksek enflasyon rakamlarının Fed politikası açısından ne anlama geleceği hakkında endişelenmeye başlarken döviz yatırımcıları, Fed yetkililerinin konuşmalarında tekrarladığı sabır vaatleriyle sakinleşmiş görünüyor.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard Salı günkü açıklamasında enflasyonun gelecek yıl %2,5 seviyesinde olabileceğini düşündüğünü söyledi. Fed Yöneticisi Lael Brainard da geçen haftaki zayıf işgücü verilerinin, toparlanmak için daha çok yol olduğuna işaret ettiğini belirtti.

ING analistleri, “doların konsolidasyon dönemleri kısa ömürlü ve sığ olmalı ve ABD TÜFE’de beklenen artış, geçen yılın aynı dönemine göre %4’e yakın… dolar üzerinde baskı yapıyor olmalı (çünkü ABD reel faizlerde daha çok düşüşe yol açacak)” dedi.

Doların daha da zayıfladığı düşüncesini destekleyen diğer şey, spekülatif konumlandırma hakkındaki son CFTC verileri oldu. Veriler, dolara yönelik düşüş hissinin yeniden güçlendiğine dair net göstergeler sundu.

ING ekledi, “sterlin hariç tüm G10 dövizleri, 4 Mayıs ile biten haftada ABD dolarına karşı spekülatif konumlandırmada net bir artış gösterdi. Bu, USD’nin ayı hissiyatının tekrar yükseldiğine işaret ediyor.”

Öte yandan GBP/USD %0,1 düşüşle 1,4129 oldu. İngiltere ekonomisi, İngiltere Bankası’nın (BoE) son tahminine paralel olarak ilk çeyrekte %1,5 küçüldü.

Bununla birlikte sterlin, siyasi riskin faktör olmaktan çıkmasının ve ülkenin genel olarak tekrar açılmaya başlamasının yardımıyla son birkaç günde güçlendi.

ING: “İskoç seçimleri sonrasında GPB’de yaşanan toparlanma tamamıyla gerekçe buldu ve İngiltere ekonomisinin açık bir yeniden açılış yolunda olması ile bu çeyrekte sterlini daha çok artış bekliyor.” 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz