Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Cuma günü dolar yükseldi ancak güvercin bir Fed toplantısı ve hayal kırıklığı yaratan büyüme verileri sonrasında haftalık kayıp yaşayacak gibi görünüyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, Perşembe günü bir ayın düşük seviyesi olan 91,855 puana düştükten sonra %0,1 artışla 91,998’e yükseldi. Endeks şu an hafta bazında %1 (Mayıs ayından beri görülen en kötü haftalık kayıp) ve ay bazında %0,6 civarı düşük

USD/JPY %0,1 artışla 109,61 olurken GBP/USD %0,1 düşüşle 1,3944’e geriledi. EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1877’ye düşerken AUD/USD %0,2 kayıpla 0,7379’dan işlem gördü.

ABD merkez bankası bu hafta, aylık tahvil alımlarını azaltmadan önce ekonomik ilerleme yaşanması gerektiğini ifade etti.

Bununla birlikte Başkan Jerome Powell, faiz artırımlarının hala çok uzak olduğunu ve parasal teşvikin geri çekilmesi için daha çok ekonomik gelişme yaşanması gerektiğini kesin bir dille belirtti.

ING analistleri, “FOMC toplantısında niceliksel genişleme politikasında gelecekte yapılacak azaltımla ilgili daha çok detay verilse de mesajın temkinli olmasından dolayı risk hissiyatına olan etkisi sınırlı oldu ve negatif değildi. Piyasalar, bu yılın sonlarına doğru niceliksel genişlemede gevşeme bekliyordu” dedi.

ABD’nin GSYH raporu, ikinci çeyrekte yıllık %6,5 büyüme gösterdi – güçlü bir seviye ve ilk çeyrekteki %6,3’lük büyümenin üzerinde olsa da beklentiler %8,5 büyüme yönünde olmuştu.

Yatırımcıların gözü ikinci çeyrek işgücü maliyeti endeksi, Haziran ayı kişisel gelir ve harcama ve Temmuz ayı Michigan Üniversitesi tüketici hissiyatı endeksi verilerinde olacak.

Bununla birlikte ABD’de artan Covid-19 vakaları riskten kaçınmaya yol açarsa dolar destek görebilir.

New York Times’ın bugünkü haberine göre ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), içeriden bir CDC belgesine atıfta bulunarak Delta varyantının suçiçeği kadar bulaşıcı olduğunu ve ciddi hastalıklara yol açabileceğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz