Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Çarşamba günü dolar artış yaşadı ancak yatırımcılar, ABD enflasyon verileri ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısını beklerken volatilite yüzünden artışlar sınırlı oldu.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1’den az artış yaşayarak 90,093’e yükseldi.

EUR/USD %0,1 artışla 1,2178 olurken USD/JPY 109,47 puanda sakin seyretti. GBP/USD 1,4158 dolara dokunurken AUD/USD biraz düşüşle 0,7739’a geriledi.

Dolar geçen yılın çoğunda düşüş eğilimindeydi ancak yatırımcılar artan enflasyon yüzünden Fed’in, ultra genişlemeci para politikalarını tahmininden daha çabuk dizginlemek zorunda kalacağı konusunda endişelenmeye başlıyor. Bu, faizlerde artışla sonuçlanıp Amerikan dolarını destekleyecektir.

Çarşamba günkü veriler, emtia fiyatlarındaki artışın etkisiyle Çin’in fabrika kapısı fiyatlarının mayıs ayında 2008’den beri gördüğü en yüksek seviyeye yükseldiğini gösterdi. Fiyatlar, bir önceki ay görülen %6,8 büyümeye göre yıllık bazda %9,0 artış gösterdi.

Art arda üçüncü ay için de TÜFE artış göstererek mayıs ayında yıllık %1,3 büyüdü. Sonuç olarak yuan değer kazandı, USD/CNY %0,1 düşüşle 6,3953’e geriledi.

Bu, Perşembe günü yayınlanacak olan ABD TÜFE verilerine zemin hazırlıyor.

Nordea analistleri, “çekirdek enflasyonun %4 civarında veya biraz üzerinde olmasının yanında mayıs enflasyon raporunda büyük pozitif sürprizin riskleri olduğunu görüyoruz. Piyasa hala geçici enflasyon hikayesini satın alıyor ancak ne zamana kadar” dedi.

Perşembe günü ayrıca Avrupa Merkez Bankası politika kararı açıklanacak. Atlantik’te görülen enflasyon oranları henüz bölgede görülmediğinden merkez bankasının ultra genişlemeci politikalarında değişiklik yapması beklenmiyor.

Bununla birlikte Euro, bankanın ekonomik tahminlerinde yaşanan değişikliklere veya tahvil alım temposunun düşürülebileceğine dair herhangi bir işarete karşı hassas olabilir.

Hepsinden önce ise Çarşamba günü Kanada Bankası toplantısı var.

Bu, nisan ayında olası faiz artışı ve tahvil alımlarını azaltmak için programını hızlandırarak gelişmiş ekonomiler arsında genişlemeci politikasında geri adım atabileceğine işaret eden ilk banka oldu.

Majör bir değişim beklenmese de Kanada ekonomisinin tam toparlanmaya doğru gelişmesi ile USD/CAD %0,1 düşüşle 1,2106’ya geriledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz